Antika Hediyelik Eşyalar

Hediyelik Eşyalarda Antika Modası

Son zamanlarda antika eşyalara olan ilginin artması sadece onları koleksiyon yapan kişilerin değerlendirmesinden ziyade birçok kişi hediye aracı olarak da kullanmaktadır. Sevdiğiniz birine ya da ziyaret gideceğiniz önemli birine tarihi geçmişi olan ve o kişi ile özdeşleşecek antika eşya hediye etmek emin olun günümüzdeki çok pahalı hediyelikleri gölgede bırakacaktır.

Sizler için hazırladığımız konu makalelerinde elimizden geldiği kadar gerek bizim gerekse bize gönderilen yaşanmış hikayelerden de bahsetmek istiyoruz. Hediyelerin antika olduğunda verilen tepkiye bir örnek vermek gerekirse;

“Çok sevdiğimiz makine mühendisi arkadaşım kendine yeni bir ofis açtı ve adet gereği ofis hediyesi almak gerekiyordu. Kendisi mekanik tesisatlar üzerine iş yaptığı için bu alanda bir hediye almayı kafaya koymuştum. Antikalara herhangi bir merakı olup olmadığını bilmediğim için kararsız kalmıştım. Antikacıları gezerken 1925-1930 yılları arasında üretilmiş su tesisatçılarının kullandığı antika ingiliz anahtarı gözüme çarptı. Çok uygun bir fiyat ile anlaştıktan sonra güzel bir hediye kutusu yaparak arkadaşıma hediye ettim. Birçok kişiye antika eşya hediye etmişimdir ama arkadaşımın verdiği tepki çok hoşuma gitmişti. Aradan geçen 4 sene boyunca benim verdiğim antika ingiliz anahtarına ilave olarak 44 tane daha antika su anahtarı topladığını belirtti. Ofisindeki koleksiyonu gördüğümde gözlerime inanamadım diyebilirim. Sadece ufak bir hediye ile bir kişiyi daha antikaları sevmeye teşvik etmişim”

Antika Hediyeler Her Zaman İlgi Çeker

Konu antika eşyalar olduğu zaman hiç ilgisi olmayan kişilerin bile her zaman ilgisini çekmektedir. Hatta yukarıda anlattığımız gibi vereceğiniz kişinin antikalara olan ilgisini arttırarak başka bir hobi kazanmasını bile sağlayabilirsiniz. Antika eşyaları hediye etmek istiyorsanız çok pahalı bir hediye almak yerine o kişinin ilgisini çekecek uygun fiyata almanızı tavsiye ederiz. Çünkü alacağınız antika hediye hiç ilgi görmeme ihtimali olacağında sizin vermiş olduğunuz paraya yazık olmasının yanında değerli bir antikanın değerini bilmeyecek birine gitmesine vesile olmuş olacaksınız.

Hediyelik Antika Eşyalar Nereden Alınır?

Bu soru bizlere çok sorulduğu için açıklama gereği duyduk. Aslında antika hediyelik eşyalar diye bir sektör yoktur. Yani sadece hediyelik antika satan dükkan bulmak yok gibi bir şeydir. Çünkü hediye için antika arıyorsanız tek tek antika satan dükkanları gezerek beğendiğiniz ürünün almanız gerekmektedir. Sadece bazı antika alan yerler büyük eşyalar satmak yerine daha küçük eşyalar sattığı için bu tür yerlerden daha kolay temin edebilirsiniz.

Konu antika almak olduğu zaman İstanbul’da yaşayanlar için ikinci adres her zaman Feriköy Antika Pazarı olmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Feriköy antika pazarı hakkında yazdığımız yazıyı okuyarak gerekli bilgileri alabilirsiniz. Antika pazarında aklınıza bile gelmeyecek binlerce farklı antikaları bulabilirsiniz. Tarihi plaklardan tutunda porselen antikalara kadar aklınıza ne geliyorsa bulabilirsiniz. Antika pazarları genelde normal antika satıcılarına göre daha uygun fiyatlar ile satış yapılmaktadır.

Feriköy Bit Pazarı

Antika Alan Yerler

Antika arayışına çıktığınızda internet üzerinden arama yapmak en kolay yolların başında gelmektedir. Fakat antikalar hakkında bilginiz yoksa internet üzerinden alım yaptığınızda olumsuz durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu konuda size en çok yardımcı olacak kanalların arasında antika alan yerler olacaktır. Bu tür hem alım hem satış yapan dükkanlar hem ürünlerinin tarihi geçmişi hakkında bilgi sahibi olurlar hem de sizi yönlendirme konusunda daha çok bilgi sahibidirler. Fakat bu tür antika satışı yapan yerlerden alışveriş yapmadan önce pazarlık yapmanızı öneriyoruz. Antikaların sabit bir fiyatı olmadığı için tamamen satıcının belirlediği fiyata göre satılmaktadır. Bu sebepten iyi bir pazarlık ile uygun fiyatlara antikalar alabilirsiniz.

 

Yazar: admin

5 thoughts on “Antika Hediyelik Eşyalar

  Nurettin Yaver

  (15 Kasım 2016 - 12:01)

  Bu konuyu yazdığınız için teşekkür ederim. Birine hediye alacağım zaman mutlaka bende antika hediyelik eşya alıyorum. Emin olun çok pahalı hediyeler almak yerine güzel bir antika almanız çok daha sevindirici oluyor.

  Mahmut Yıldırım

  (15 Kasım 2016 - 12:02)

  Antika hediyelik eşyalar her zaman ilgi odağı oluyor. Eğer alacağınız hediyeyi doğru belirler birde uygun fiyata koparabilirseniz alacağınız kişiyi çok mutlu edeceğinden hiç şüpheniz olmasın

  Furkan Kaplanoğlu

  (15 Kasım 2016 - 12:03)

  Antika eşya aldığım zaman tarihi hakkında kesinlikle bilgi alırım ama birine antika hediye eşya alacağınız zaman nasıl seçiyorsunuz ki. O kişiyi çok iyi tanımak gerekir diye düşünüyorum. Antika meraki olmayan biri ise boşuna almış olursunuz.

  Nail Özen

  (15 Kasım 2016 - 12:04)

  Son 15 yıldır antika saatler ve antika dürbünler üzerine koleksiyon yapıyorum. Bana bu sevdayı aşılayan sadece bir hediye olmuştu diyebilirim. Çok sevdiğim birinden aldığım antika köstekli saat sonrası antika sevdam başlamıştır

   admin

   (15 Kasım 2016 - 12:05)

   Bizim verdiğimiz örnek gibi olmuş. Umarım koleksiyonunuza daha çok eser katabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir