Antika Koltuk Takımları

Antika Koltuk Takımları  

Antika koltuk takımları günümüzde oldukça rağbet gören ve özel alıcıları olan antika eşyalar arasında yer almaktadır. Antika koltuklar, geçmiş yıllardan günümüze ulaşmışlardır ve bu eşyaların müdavimi olan kişiler bulunmaktadır. Bir mobilyanın antika mobilya olabilmesi için elbette ki yapım yılının çok eskilere; minumum 100 yıl öncesine dayanması gerekmektedir. Fakat bir mobilyanın değerli bir antika mobilya özelliği taşıması için başka özellikleri de bünyesinde barındırması gerekmektedir.

 

Pahası yüksek olan ve aynı zamanda manevi bir değeri olan antika mobilya eğer dönemin usta ellerinden çıktıysa, bir benzeri daha bulunmuyorsa ve de tarihte yeri olan önemli kişiler tarafından kullanıldıysa tam anlamıyla bir antika özelliği taşımaktadır. Bu özel parçalar daha çok kolesiyonerlerin yoğun ilgi gösterdiği özel müzayedelerde satışa sunulmaktadır. Özel müzayedeler dışında işlemeciliği fazla olan, oyma sanatı kullanılan antika koltuk takımları çeşitli platformlarda satılmaktadır.

Antika Koltuk Takımları Nerede Satılır?

Antika koltuk takımları günümüzde yalnızca müzayedelerde satılmamaktadır. Genel olarak müzayedelerde çok özel, antika özelliği taşıyan koltuk takımlarının satışı yapılmaktadır. Açık artırım usulü satışa sunulan bu antika eşyalara, en yüksek fiyatı veren kişi sahip olmaktadır. Fakat müzayede dışında, antika alım ve satımı yapan antikacı dükkanları da antika koltuk takımları satışını gerçekleştirmektedir. Bunun dışında antikacılık ile ilgilenen kişiler, mimar, iç mimar, mobilyacı gibi kişiler de antika mobilya alım satım işlemlerini yapmaktadır.

 

Antika koltuk takımları, aradan geçen yıllara ve kullanıma baplı olarak aşınabilmekte veya eksiyebilmektedir. Bu durumda antika mobilya sahibi olan kişiler ya da antika mobilya satışı yapacak olan kişiler onarım çalışması yapabilmektedir. Onarılan ve tekrardan kullanılabilir hale getirilen antika koltuk takımları herhangi bir değer kaybına uğramadan ticarete konu olabilmektedir.

Antika Koltuk Takımlarının Özellikleri

Günümüzde antika adı verilerek pek çok eski zamanlara ait koltuk takımları satışa sunulmaktadır. Fakat piyasada satışı gerçekleştirilen her eski moda koltuk takımı antika değildir. Bir koltuk takımının antika olabilmesi için taşıması gereken ilk özellik; 100 yıl öncesinde üretilmiş olmasıdır. Minimum 100 yıl öncesinin çizgilerini taşıyan koltuk takımının değeri yüksek bir antika olarak nitelendirilebilmesi için arana diğer özellikler de şunlardır:

  • Dönemin ünlü bir ismi, ustası tarafından yapılmış olmalıdır
  • Tek olmalıdır, aynı üretimi bulunmamalıdır
  • Önemli bir kişi tarafından kullanılmış olmalıdır
  • Koltuk takımının mevcut durumu iyi olmalıdır

Bir antika koltuk takımında bu özellikler olmasa da olur fakat bu özelliklerin birinin ya da birkaçının bulunması, antika koltuk takımları değerlenmesinde etkildir.

Antika Koltuk Takımları Nasıl Satın Alınır?

Antika koltuk takımlarının bulunması ve satın alınması günümüzde oldukça kolaydır. Klasik antika satın alma yöntemlerinin dışında, internet sayesinde bir kişi yüzlerce ve hatta binlerce kilometre uzaklıkta bulunan antika bir koltuk takımını satın alabilmektedir. Özellikle antikacılık ile hiç bir alakası bulunmayan, sahibinden satışların yapıldığı online alışveriş sitelerinee dahi antika koltuk takımları ve antika mobilya satışları yapılmaktadır. Bu antika eşyaların sahibinden olarak satılması, arada bir aracı bulunmacağından dolayı daha uygun fiyatla yapılmaktadır.

 

Normal şartlar altında antika koltuk takımları gerçekleştirilen müzayedelerde satışa sunulmaktadır. Bu müzayedelere yani bir diğer adıyla mezatlara katılım sağlanarak antika mobily sahibi olunabilmektedir. Müzayede dışında antikacı dükkanları üzerinden de alışveriş yapılabilmektedir. Antikacı dükkanları dışında, mobilya işi yapan işletmelerde ve mobilya restorasyon, onarım işlemi yapılan yerlerde de antika koltuk takımlarına rastlamak mümkündür. Görüldüğü üzere antika koltuk takımı sahibi olunabilmesi için tercih edilebilecek pek çok kanal bulunmaktadır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir