Antika Mobilya Alan Yerler

Antika Mobilya Alan Yerler

Antika mobilya alan yerler, yaşadığımız coğrafyanın önem taşımasından ve farklı kültürlere yuva olmasından dolayı yeteri kadar bulunmaktadır. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişinde Osmanlı İmparatorluğu’nun bulunması, Osmanlı eşyalarının günümüze kadar gelmiş olması, antika alan ve satan yerlerin var olmasına büyük bir katkı sağlamaktadır. Yağlı boya tablodan, süs eşyalarına, değerli madenlerden yapılmış olan takılardan, mobilyalara kadar pek çok eşya antika kategorisinde yer almaktadır. Bu sebeple, antika mobilya alan yerler yaygın olmasa da ülkemizde yeteri kadar bulunmaktadır.

Antika mobilyalar maddi açıdan oldukça değerlidir fakat maddi değerin ortaya çıkmasına neden olan en büyük etken; antika mobilyalara verilen manevi değerdir. Bir mobilyanın geçmiş yüzyılda kullanılmış olması, o dönemde ünlü bir ustanın elinden çıkmış olması ve bilinen, tanınan bir kişi ya da kişiler tarafından kullanılmış olması söz konusu antika mobilyanın maddi değeri ile birlikte manevi değerini de arttırmaktadır. Bu sebeple antika mobilya alan yerler, antika mobilyanın yapıldığı dönem ile birlikte bu antika mobilyanın kim ya da kimler tarafından kullanıldığını da değerleme yaparken hesaba katmaktadır.

Antika Mobilya Alan Yerler Neresidir?

Türkiye’de antika mobilya alan yerler ne yazık ki yurt çapında yaygın değildir. Genel olarak antika alım ve satımları, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirlerde yaygındır. Hatta bazı şehirlerde antikacılar çarşısı adında çarşılar bulunmaktadır. Bu çarşı içlerinde bulunan işletmeler, antika alım ve satımlarını gerçekleştirmektedir. Bu iller dışında bir ilde yaşayan kişiler de internet üzerinden basit bir arama yaparak şehirlerinde eğer varsa antika mobilya alan yerler tespitinde bulunabilmektedir. Hatta çoğu ilde antika eşya ekspertizleri bulunmaktadır. Bu profesyonel kişilerden hem antika mobilya değerleme hizmeti alınabilmekte hem de antika mobilya alan yerler hakkında bilgi alınabilmektedir.

İnternet üzerinde antika alan yerler üzerine basit bir arama yapıldığında oldukça fazla seçenek çıkmaktadır. Fakat bu yerlerin çoğu işin uzmanı değildir. İşin uzmanı olmayan kişilerden hizmet almak ve bu kişilere antika satışı yapmak çoğu zaman olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Çünkü bu kişiler işin uzmanı ve koleksiyoner olmadıkları için antika mobilya ve antika eşyaların pahasında doğru tespitler yapamamaktadır. Bu da maddi olarak antika satışını yapan kişilerin zarara uğramasına sebebiyet vermektedir. Bu sebeple antika mobilya alan yerler araştırması yaparken tercih daima koleksiyonerlerden yana olmalıdır.

Antika Mobilya Alan Yerler Değerleme Yapıyor Mu?

Genel olarak antika mobilya alan yerler, antika mobilya değerlemesi de yapmaktadır. Antika olduğu düşünülen bir mobilya için değerleme hizmeti almak isteyen kişiler, aynı zamanda bu değerleme çalışmasını yapan kişilere satış da yapabilmektedir. Böylelikle antika mobilyayı değerinde satma imkanı doğmaktadır. Fakat antika mobilya değerleme yapan her kişi, antika satın alımı alanında hizmet vermemektedir. Yine de bu kişilerden, antika alan yerler hakkında bilgi alınabilmektedir.

Antika alan yerler denilince akıllara ilk gelen şehir elbette ki İstanbul’dur. Hem İstanbul’un tarihe şahitlik etmesi, Osmanlı’da büyük bir önemi bulunması, başka kültürde ve medeniyetten kişilerin bu topraklarda yaşaması, Cumhuriyet tarihinde de büyük bir öneminin bulunması gibi nedenler İstanbul’u antika mobilya alım ve satım alanında öncü yapmaktadır. Hem antika alım ve satımı alanında yetkin, sertifikalı işletmelerin bulunması hem de antika eşyaya İstanbul’da daha fazla rağbet edilmesi gibi nedenler antika açısından İstanbul’u zengin kılmaktadır. Dolayısı ile eğer İstanbul’da yaşıyorsanız hem antika mobilya değerleme hem de antika mobilya, eşya alan yerler açısından seçeneğiniz oldukça fazla olacaktır.

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir