Antika Mobilya Alanlar

Antika Mobilya Alan Yerler

Türkiye çoğrafyası geçmiş tarihi olarak değerlendirildiğinde ve Osmanlı İmparatorluğu gibi bir yapının bu çoğrafyada hüküm sürmesinden kaynaklı olmak üzere birçok bölgesinde çok sayıda değerli antika mobilya sınıfına giren eşyalarıbulunmaktadır.

Türkiye antika mobilya denildiği zaman sadece belli bir kesime (Zengin , paralı, varlıklı artık nasıl sınıflandırmak gerekiyorsa) hitap eden ve bir zevk aracı olarak görülmektedir. Fakat başta Avrupa olmak üzere birçok ülkenin antika mobilyalara bakış açıları incelendiğinde aslında bunun bir zenginlik aracı değil geçmişe duyulan bir saygı olarak görülmektedir. Bu tür ülkelerde de tabi ki antika mobilyalar maddi olarak değerli olmakta ama ilk öncelik maddiyatın yanında geçmişe duyulan bir saygı olarak da görülmektedir.

Ülkemizde özellikle İstanbul’da antika mobilya alan ve antika mobilya satan birçok aracı koleksiyoncu bulunmaktadır. Genel olarak değerlendirildiğin aslında İstanbul bu bakıma şanslı illerimizin başında gelmektedir. Çünkü İstanbul’da antika mobilya alan yerler genel olarak değerlendirildiğinde bu işi hakkıyla yapan kişilerin elinde olduğu görülmektedir. (2015-2016 yılları arasında İstanbul’da antika eşya alan yer olarak hizmet veren firmaların %35’inin bu işi yapmaya yetkili olduğu ortaya çıkmıştır) %35 rakamı belki az olarak görülüyor olabilir ama diğer illerde bu rakamlar %5 seviyesini geçemediği bilinmektedir.

Antikamobilyalar.com olarak yeni başlattığımız hizmet ile Antika mobilya alan yerler için bir güncel liste oluşturmayı düşündük ve bu işi hakkıyla yapan aracıları sürekli olarak sitemiz üzerinden tanıtacağız. Antika mobilyalara değer veren ve onların doğru ellere gitmesine aracı olacak kişilerin tanıtılmasından bizimde katkımız olması gerektiğini düşündük.

Türkiye’de antika mobilya sınıfına giren binlerce örnek eşya ne yazık ki standart ikinci el alan yerler üzerinde satılmaktadır. Fakat orada bu tür mobilyaların gerçek özelliklerini ve değerlerini anlayacak kişiler olmadığından dolayı çok olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Antika Mobilya Alan Yerlerin Durumunu Anlatmak İçin Yaşadığımız Bir Olayı Sizinle Paylaşalım;

2013 yılında İstanbul Üsküdar’da ikinci el eşya alan bir yerin önünden geçerken 1750’li yıllara ait ve Chippendale Döneminin başarılı çizgilerini üzerinde bulunduran Aynalığı görünce çok şaşırmıştım. Hemen dükkana girip antika aynalık için istenilen fiyatı sorduğumda dükkan sahibi kendini çok akıllı sanarak (Çünkü direk dükkana girdim ve hedefe kitlenmiş füze gibi direk bir ürün sorduğumdan o ürünü yüksek fiyat ile satmak istedi.) bana söylediği fiyat 300 TL oldu. Pazarlık yaptığımda 175 TL’ye yaklaşık 250 yıllık bir antika mobilya sahibi oldum. Dükkan sahibine pazarlık aşamasında bunun değeri hakkında “bir bilginiz varmı? diye sorduğumda ise aldığım cevep;

“Eski bişeye benziyor muhtemelen benden aldığınız fiyatın 4-5 katına satarsınız”

cevabı işin aslında ne kadar eksik olduğunu gösterdi.Yurtdışındaki müzayedelerde bu tür ürünlerin 40.000$ aşağı gitmediğine çok kez şahit olmuşumdur.

Daha sora bu aynalığı kimden aldığını ve o kişi ile tanışmak istediğimi sorduğumda herhalde beni simsar sandı ve müşterisinin kim olduğunu söylemek istemedi. Biraz üstüne gittiğimde ise adresi bana verdi (Bu adresi almak için bir adet antika sandalye aldım adamdan) Verdiği adrese gittiğimde ise 22-24 yaşlarında 3 üniversite öğrencisi ile karşılaştım ve durumu sordum. Evin depo bölümünde bulduklarını ve bütün eski eşyalar ile sattıklarını açıkladılar. Tabi öğrencilere şok etkisi yaratmamak için durumu anlatmadım.

Anlattığım bu hikaye aslında ülkemizde bu tür ne olayların yaşanmış olabileceğinin göstergesidir. Satın almış olduğun antika aynalık şuan ofisimin en değerli eşyaları arasında kendine yer bulmuştur.

Antika alan yerler için internet üzerinde araştırma yaptığınızda karşınıza çok fazla aracı kişi çıkacaktır. Bu tür kişiler ile alışveriş yapmadan önce kesinlikle koleksiyoner olup olmadığını gösteren belgelerinin olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda satılması yasak olan antikaların bile piyasada serbestçe dolaştığını düşündüğümüzde bu işin boyutlarına dikkat etmek gerektiği ortaya çıkıyor.

Yazar: admin

3 thoughts on “Antika Mobilya Alanlar

  Antika Saatler | Antika Mobilyalar

  (20 Kasım 2016 - 12:55)

  […] çok iyi analiz etmenizi tavsiye ederiz. Antika saat almak isteyenlerin tercihi her zaman antika alan yerler üzerinden yapılmaktadır. Bu tür yerlerde satış ile ilgili kişilerin genelde konular […]

  Antika Vazolar | Antika Mobilyalar

  (21 Kasım 2016 - 09:37)

  […] hediye olarak antika vazo almak isteyenlerin ilk tercihi genelde antika alanlar üzerinden alışveriş yapmak olmaktır. Bu tür yerlerde eğer güvendiğiniz bir yer ise […]

  Antika Telefonlar - Antika Mobilyalar

  (22 Kasım 2016 - 10:18)

  […] satışa çıkmadan önce profesyoneller tarafından incelendikten sonra satışa eklenmektedir. Antika alanlar üzerinden de telefon alabilirsiniz, fakat bu tür yerlerden alım yaparken de satıcının konu […]

Yorumlar kapalı.