Antika Mobilya Nedir

Antikamobilyalar.com sitesi olarak ülkemizde ve dünya genelinde bulunan Antika Değeri olan mobilyalar hakkında bilgi vermektedir.

Antika Nedir : İlk olarak antika kelimesinin anlamını anlatarak bu kavramı öğrenmenizi temenni ederiz.

Genelde maddi değeri olan eski eşyalara Antika denilmektedir. Fakat bu kavram sadece maddi değeri olmamasının antika olmayacağı anlamına gelmemektedir. Sadece dünya genelinde Antika Mobilya yada Antika objelere verilen değeri göstermektedir.

Doğru Antika Mobilya ve Antika Objeler için yaşlı olmasının yanında az bulunur olması gerekmektedir. Çünkü her eski eşya antika sayılacak diye bir kanı doğru olmamaktadır. Çünkü maddi değeri olmayan bir çok eski obje ve mobilyalar antika sınıfına girememektedir.

Antikamobilyalar.com olarak sitemizde Antika sınıfına giren maddi değeri olan ve nadir ürünler hakkında bilgi verilmektedir.

Antika Mobilya Nedir: Yapıldıkları dönem ve yapan ustaların izlerini taşıyan mobilyalar yukarıda tarif ettiğimiz antika özelliğini taşıyorsa Antika Mobilya olarak görülmektedir. Örneğin Gotik Stil bir mobilyanın o dönemin özelliklerini yansıtması gerekmektedir. Gotik dönemde yapılmış fakat Gotik Sanat Akımının çizgilerini taşımayan bir mobilya Antika mobilya olarak görülebilir fakat doğru ve değerli bir sınıfta olmayabilirler.

Antika Mobilya kavramını pekiştirmek için bunu bir kaç örnekle daha açıklamak istiyoruz.

Fransız antikası XV. Louis yapıldığı dönem ile ilişkilendirilebilir. Yada İngiliz antika mobilyası dönemim kral yada kraliçe’nin ismini almaktadır. Örneğin İngilizce George, Victoria akımı gibi antika mobilyalar dönemim yöneticilerinin ismini almıştır ve ülkemizde değerli antika sınıflarından olmaktadırlar.

Ülkemizde İlgi Gören Antika Mobilya ve Objeler

En az 50 yıllık ve el işlemisi yada el oyması olan antika mobilyalar koleksiyoncular tarafından ilgi görmektedir. Son yıllarda ülkemizde antika mobilyaların restorasyonu olayı çok moda olmaktadır.

Eski gümüşler, Tablolar, Askeri araçlar, Telefon, Daktilo ve paralar ülkemizde en çok ilgi gören antika eşyalar arasında olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir