Antika Mobilya Tamiri

Antika Mobilya Tamiri

Ne yazık ki ülkemizde her alanda olduğu antika mobilya tamiri ve antika mobilya alanında da bilgisiz ve yalancı kişilerden dolayı çok değerli antika eserler ne yazık ki yanlış ellerde yok olmaktadır.

Antika mobilya restorasyonu internette anlatıldığı kadar yada televizyonlarda bir iki tane insanın süslü kelimeleri ile yapılabilecek bir şey değildir. Antika mobilya tadilatı için kime sorsanız hemen size gomalik cila yap geç derler. Bu fikir ve zihniyet ne yazık ki ülkemizde bir çok orjinal mobilyanın ölmesine neden olmuştur.

Özellikle istanbulda rum ve ermeni mobilya ustalarından sanat öğrenmiş ve işini çok başarılı yapan ustalar bulunmaktadır. Antikamobilyalar.com sitesi olarak sizlere bu konularda doğru bilgi ve adresi göstermek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Ülkemizde antika mobilya tamiri yaptıracam dediğiniz zaman ustalar(onlara usta denilmez ama) hemen size boyanın söküleceğini ve bu işlemi kimyasallar ile yapıyorlar, cam ile zımpara yapılması gibi yanlış yöntemleri önerirler. Bu yöntemlerde tabi ki kullanılmaktadır ama her mobilyada olacak diye bir anlam çıkarması yanlıştır.

Eski mobilya ustaları ile günümüz ustaları arasında çok basit bir farkı göstermek istiyoruz. Gerçek ustalar eski bir mobilyayı tamir ederken ilk önce varsa kurt deliklerini kapatırlar. Günümüzde bunu ustalar Xlemon adlı böcek ilacı yaparlar. Ama bunu bile düzgün yapmazlar. Ne bir şırınga kullanırlar nede bekletme işlemi yaparlar.

Gerçek ustalar eskiden bu delikleri gazla yıkarlar ve hava almayacak şekilde poşetlerdi. Sadece delik olan yerlere şırınga ile bolca gaz yağı basarlardı havasız kaldığı içinde mobilyanın herhangi bir yerinde kurt varsa bile ölürdü. Günümüzde bunu doğru yapsalar Xlemon maddesi ilede sağlarlar. Ne yazık ki sadece Xlemon dökme ile bu işler olmuyor.

Kurt delikleri önceden tutkal ve mobilyanın kendi zımpara tozu ile doldurulurdu günümüzde ise bu işlemleri özel macunlar ile yapıyorlar. Macunlar her mobilyada aynı etkiyi göstermediği için kötü sonuçlarda verebiliyor.

Antikamobilyalar.com sitesi olarak tecrübeli meslek hayatımız boyunca bünyemizde bulunan tecrübeli kişiler olarak o kadar çok sayıda antika mobilya gördük. Fakat bunların başarılı bir şekilde restore ediliyor mu diye sorarsanız ne yazık ki bu çok düşük sayıda olmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin İstanbul’da bulunan tarihi saraylarından birinde bilirkişi olarak davet edildi ve gördüğümüz manzara karşısında ne yazık ki şok olduk. Mobilyalara restorasyon adı altında resmen katliam yapmış diyebiliriz.

Eski mobilyaların ömürleri ile günümüzdeki mobilyaların ömürlerinde baktığımızda aslında bu devirdeki bir çok ustayım diye geçinen kişileri yanlış teknik ile yetiştiğini bile görebiliriz. Bir çok ustayım diye geçinen kişiye sıcak tutkal kullandın mı diye sorsalar onu bile bilmezler. Ama sıcak tutkal özellikle antika mobilya tamiri konusunda ilk sırada gelecek malzemelerdir.

Antika mobilyalar çok farklı ağaç türünden yapılmış olabileceği için her ağaca aynı metot ve aynı cila kullanılması çok yanlıştır. Bunlar tamamen tecrübe ile sağlanacağı için herkes antika tamircisi olamaz.

Bu yazı aslında böyle uzayıp gidecektir. 

Gomalak Cila Nedir ve Nasıl yapılır konusu hakkında aşağıdaki adreste detaylı bilgi bulabilirsiniz.

3 thoughts on “Antika Mobilya Tamiri

  Gül Kurşun

  (3 Ocak 2017 - 10:37)

  İstanbul’da Avrupa yakasında tavsiye ettiğiniz ustalar kimler acaba, bilgi verebilir misiniz?
  Teşekkürler

  Abidin Çavuşoğlu

  (4 Mart 2017 - 22:39)

  Merhaba
  Eşimin annesine bundan yaklaşık 70 yıl önce dayısının oyuncak niyetine yaptığı minyatür konsolun bakımını yaptırmak istiyorum. Bu konuda ehil bir ustaya beni yönlendirebilirseniz çok mutlu olurum.

  Burçin

  (25 Mayıs 2017 - 11:07)

  Merhaba,

  Antika tamiri konusunda Minas Mobilya çok başarılı. Zaten 1945 yılında kurulmuş ender ayakta kalan ahşap atölyesine sahip. Yetenek tecrübe ve bilgisi ile başarılı antika mobilya tamiri yapmaktadir.
  minas@minasmaison.com
  Ihlamur Yolu No: 19D Nişantaşı 0212 248 30 08
  wwww.facebook.com/Minas-mobilya
  instagram/minas_maison

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir