Antika Ofis Mobilyaları

Ofislerde Tarihi İzlenimler

Başta Türkiye olmak üzere son zamanlarda birçok ülkede antika mobilyalara olan ilgi artmaya devam etmektedir. Özellikle ofis gibi ortamlarda antika eşyaların kullanımına daha çok ilgi olmaktadır. Bu tür ilgilerin artması bizim gibi antika eşyalara sevdalı olan kişileri tabi ki çok sevindirmektedir. Fakat antika eşyaların sadece tasarım objesi olarak kullanılması ne kadar doğru bir fikir o konuyu ayrı tartışabiliriz. Bu yazımızda ofisinde antika mobilya kullanmak isteyen kişilere yardımcı olacak bazı bilgileri paylaştık.

Antika Ofis Mobilyaları

Tarihi havası olan ofis tasarlamak isteyenlerin en çok ilgi gösterdiği antika ofis mobilyaları arasında antika çalışma masası ve masa üstü lambalar olmaktadır. Bunların dışında kilim ve tablo gibi antika eşyalarda çok tercih edilmektedir. Antika eşya alırken çok yüksek fiyatlar vermek isteyen kişilerin kesinlikle bu alanda bilgili ve tecrübeli kişilerden yardım almasını tavsiye ediyoruz. Çünkü piyasada antika mobilya adı altında ne yazık ki eskitme mobilya tekniği kullanılarak yapılmış mobilyalar yüksek fiyatlara satılmaktadır.

Bir eşyanın antika olması demek maddi değeri yüksek olacak anlamına gelmemesi demektedir. Çünkü antika eşyaların maddi değeri olması için birçok farklı kriter bulunmaktadır. Bu kriterler hakkında sitemizde daha önce yazdığımız konuları okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Antika Eşyaları Nereden Alabiliriz?

Sitemiz üzerinden bize en çok gelen soruların başında “antika eşya nereden almalıyız?” sorusu gelmektedir.  Birçok farklı kanal kullanarak antika eşya alımı yapabilirsiniz. En çok tercih edilen yöntemler arasında;

  • Antika müzayedelerine katılmak (özellikle internet üzerinden yapılanlar avantajlı olmaktadır. Sitemiz üzerinden güncel antika müzayedeleri hakkında bilgi alabilirsiniz)
  • Antika pazarları (Feriköy antika pazarı mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında gelmek
  • Antika alan yerler (Piyasadan antika toplayan yerler en çok çeşiti olan ve eğer işini hakkıyla yapan birine denk gelirseniz doğru antikayı doğru fiyata almış olursunuz. Bu tür yerlerinde bir avantajı da antikaların ufak tefek tamirlerini kendileri yaptırabilmektedir.
  • İnternet üzerinden satış siteleri (Antikaya ulaşmanın en kolay yolu açık arttırma siteleri olmaktadır. Fakat bu tür yerlerden antika almadan önce konu hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz.)

Ofislerde Antika Eşya Kullanmak Doğru Bir Karar Mı?

Merak edilen bir diğer konuda antika eşyaların yoğun şekilde kullanımı olmaktadır. Çünkü antika eşyalar yaşları çok fazla olmasından dolayı genelde sahipleri tarafından çok fazla kullanılmak istenmemektedir. Ama şunun da unutulmaması gerekmektedir. Bakımları yapılmış antika mobilyalar yeni alacağınız mobilyalar gibi yoğun şekilde kullanabilirsiniz. Hatta açık bir şekilde söylemek isteriz ki başarılı bir şekilde bakımları yapılan antika mobilyalar yeni nesil mobilyalardan daha dayanıklı olmaktadır. Fakat elinizde çok değerli bir antika mobilya bulunuyorsa onu yoğun bir şekilde kullanmak yerine gelecek nesillere aktarmak için mobilyaya misafir ilgisi gösterip ofisinizin bir köşesinde durması daha doğru olabilmektedir. Gelişen sanayi dünyasından dolayı artık eski tarzda üretilmiş mobilyaları bulmak çok zor olmaktadır.

Antika Ofis Mobilyası Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bu sorunun cevabı aslında bütün antika mobilyalar için geçerli olmaktadır. Çok detaylı bir şekilde bu konuyu açıklamıştık. Aşağıdaki linkten konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gerçek Antika Mobilya Almak

Tekrar özetlemek gerekirse dikkat edilmesi gereken konuların başında;

  • Kesinlikle her eski eşya antika olacak ve maddi değeri olacak diye bir kanı yoktur. Antikaların maddi değerinin olması için hem bulunduğu dönemin üretim çizgilerini hem de üreten kişinin ya da firmanın imzasının bulunması önemli bir kriter olarak değerlendirilmektedir.
  • Antika mobilyanın geçirmiş olduğu restorasyonlarda değeri konusunda belirleyici olmaktadır.
  • Şuan ki durumu ve durumu kötüyse nasıl bir bakım yapılacağı maliyet konusuna etki ettiği için dikkat etmek gerekmektedir.
  • Antika mobilyalar ahşap ağırlıklı olmasından dolayı kesinlikle alırken dikkatli bir şekilde kurtlanma olup olmadığının incelenmesi gerekir. Dışarıdan bakıldığında herhangi bir kurtlanma görülmeyebilir, fakat detaylı inceleme sonucunda mobilyanın içten komple çürüdüğü gibi durumlar çok sık gelmektedir. Özellikle satış yapmadan 1 ay öncesinde atılan kapatma cilası bu tür mobilya kurtlarını geçici süre saklamaktadır.

Yazar: admin

2 thoughts on “Antika Ofis Mobilyaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir