Antika Satan Dükkanlar Güvenilir Mi?

Antika dükkanları güvenilir mi sorusu, hem antika satı alacak olan hem de antika eşyasını satacak olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Maddi olduğu kadar manevi değer de taşıyan antika ürünlerin günümüzde alımı ve satımı sıklıkla yapılmaktadır. Bu alım ve satımlar, konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerce gerçekleştirildiği zaman maddi hak kayıplarının yaşanmasına neden olmaktadır. Dolayısı insanlar hem antika alırken hem de antika eşya satın alma aşamasında güvenilir bir yer arama telaşına girmektedir. Bu noktada dikkat edilecek olan en önemli unsur; antika dükkanının sertifikalı olarak ticaret yapıyor olmasıdır.

Antika alımı ve satımı belirli bir bilgi birikimi ve uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu işte antika satımı yapılırken bir takım bilgilere sahip olunması gerektiği gibi, antika eşya satışı yaparken de konu hakkında, hak kaybı yaşanmaması adına bilgi sahibi olunmalıdır. Antika eşya veya antika mobilya satışı yapacak olan kişilerin bilgi birikimlerinin olması söz konusu değil ise güvenilir bir antika dükkanı bulması gerekmektedir. Antika dükkanları güvenilir mi sorusuna cevap olarak; eğer antika dükkanı sertifikalı olarak ticaret yapıyor ise güvenilir olmaktadır.

Antika Dükkanı Nasıl Açılır?

Antika dükkanı açılması için gerekli bir şart ya da mezuniyet zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat pahada oldukça ağır eşyaların satışının gerçekleştiği için antikacılığın başlı başına bir iş olarak düşünülmemesi gerekmektedir. Bir antika dükkanının açılabilmesi ve sorunsuz bir şekilde işletilebilmesi için tarihi bilgiye ve tarihi dönemin özelliklerine hakim olunması gerekmektedir. Üstelik güvenilir bir antika dükkanı olmak için değerlemelerin doğru yapılması gerekmektedir. Antika eşyaların değerlemelerinin doğru yapılması ve satışların, alımların bu değerlere uygun  bir şekilde gerçekleştirilmesi güven duygusunun yaşanmasına olanak tanımaktadır. antika dükkanları güvenilir midir sorusunun cevabı, gösterilecek olan performansa bağlıdır.

Bir antika dükkanının açılabilmesi için öncelikli olarak güçlü bir sermayeye ihtiyaç duyulmaktadır. Yeteri kadar sermayesi olan ve konu hakkında bilgisi olan kişiler bu işi gerçekleştirebilmektedir.

Her Antika Dükkanı Güvenilir Midir?

Her işletmede olduğu gibi her antika dükkanına güven duymak mümkün değildir. Bir antika dükkanının güvenilir olmasında etkili olan unsurlar arasında sertifikalı olarak çalışmak yer almaktadır. Eğer bir antika dükkanı sertifikalı olarak antika eşya ve antika mobilya alım satımı yapıyorsa, diğer antika dükkanlarına göre daha güvenilir olmaktadır.

Her antika dükkanları güvenilir midir sorusuna cevap bulabilmek için söz konusu olan antika dükkanının tercih edilme durumuna da bakılabilmektedir. Antika eşya alımlarını yoğun olarak koleksiyonerler gerçekleştirmektedir. Dolayısı ile tanınan, bilinen koleksiyonerlerin tercih ettikleri antika dükkanları elbette ki güvenilir olmaktadır. Çünkü koleksiyonerler, antika eşyalar konusunda oldukça fazla birikimine sahiptir ve bu sebeple antika eşyalara güçlü yatırımlar yapmaktadır. Koleksiyonerler tarafından tercih edilen antika dükkanları her zaman için tercih sebebi olmaktadır.

Antika Dükkanlarında Her Antikanın Satışı Yapılır Mı?

Antika dükkanları genel olarak 100 yıl ve öncesine ait olan antika mobilya, antika saat, antika tablo ve benzeri gibi eşyaların satışını yapmaktadır. Bu tip eşyalarda herhangi bir alım satım kısıtlaması bulunmamaktadır fakat bu, antika dükkanlarının her türlü antika değeri taşıyan eşyaları satabileceği anlamına gelmemektedir. Özellikle tarihi eser kaçakçılığı gibi bir suçun bulunması nedeniyle antika dükkanları her tarihi öneme sahip parçayı satamamaktadır. Böylelikle tarihi eser söz konusu olduğunda antika dükkanları güvenilir mi sorusu yeniden gündeme gelmektedir.

Çalıntı olmayan ve tarihi eser niteliği taşımayan her antika ürün antika dükkanlarında satılmaktadır. Tarihi eser niteliği taşıyan ise Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında devlet koruması altına alınmaktadır. Koleksiyoner belgesi olan kişiler, tarihi nitelik taşıyan bu parçalara sahip olabilmektedir.

Yazar: admin

1 thought on “Antika Satan Dükkanlar Güvenilir Mi?

  İhsan fafal

  (3 Mayıs 2020 - 22:50)

  Merhabalar. Antika eşyalara merakliyim. Ama ben bu işi bilinçli olarak yapmak istiyorum. Okumak için Türkçe basılmış kitaplar arıyorum.ancak bulamıyorum. Bana onerebileceginiz Türkçe kaynaklar var mıdır. Sizlerle de tanışmak isterim bu işi daha yakından bilmek için. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla

  İhsan fafal
  Makina mühendisi
  05053675754

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir