Antika Vazolar

Antika Vazolarda Sanatın Zirvesi

Özellikle yunan sanatında vazoların hem dekorasyonda hem de hanedanların birbirilerine hediye amaçlı en çok kullandığı eşyalar arasında olmaktadır. Antika vazolar ülkemizde de çok ilgi gören antikalar arasında yer almaktadır. Özellikle antika müzayedelerinde çok değerli vazoların satışlara sunulduğu ve ciddi çekişmelerin olduğu görülmektedir.  Bu yazımızda antika vazolar hakkında merak edilen bazı sorular hakkında faydalı olacağına inandığımız bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

Antika Vazolar Hangi Malzemelerden Yapılmaktadır.

Genelde porselen ve cam kullanılarak üretilmektedir. Özellikle değerli olanlar bu malzemelerden üretilmiştir. Birçok sanatçı kil kullanarak da vazo üretmiştir ama onların maddi değeri çok fazla olmadığı için ilgi görmemektedir. Fakat porselen ve cam kullanılarak üretilen antika vazolar özellikle başarılı bir boyama işçiliği ve motifler ile çok nadir eserler arasında olabilmektedir.

Antika vazolarda özellikle geometrik işlemeler ve yunan mitolojisi işlemesi olan maddi değeri yüksek sınıflarda bulunmaktadır.

Türkiye’de Bulunan Kütahya Çini Vazoları

Türkiye’nin yurt dışında en çok bilinen kendine has ürünleri arasında kütahya çinileri gelmektedir. Özellikle 1900’lü yıllarda Kütahya çinisi olarak üretilen vazolar yazımızın başında da dediğimiz gibi müzayedelerde çok ilgi görmektedir. Son 3-4 yıl içinde başta Dubai ve Katarlı yatırımcılar Türkiye’de yapılan antika müzayedelerinde en çok ilgi gösterdiği eşyalar arasında bu tür vazolar olduğu görülmektedir.

Vazoların Antika Olduğunu Anlamak

Ne yazık ki vazolar diğer antika eşyalara göre sahtesi en çok görülen sınıf olarak değerlendirilmektedir. Eskitme tekniği kullanılarak 60-70 yıl yaşında olacak şekilde Kütahya çinilerine birçok kez denk gelinmiştir. Müzayede üzerinden antika vazo alacağınız zaman sahtelik konusu sorun olmamaktadır. Çünkü bu tür yerlerde eşyalar profesyonel kişiler tarafından titizlikle incelendiği için sahte olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Antika vazoların orjinalliği konusunda genelde alt tarafından kazıntı şeklinde yapımcısı ve tarihi hakkında bilgi bulunmaktadır.

Antika Vazo Alan Yerler

Özellikle hediye olarak antika vazo almak isteyenlerin ilk tercihi genelde antika alanlar üzerinden alışveriş yapmak olmaktır. Bu tür yerlerde eğer güvendiğiniz bir yer ise muhtemelen alacağınız antika vazo orjinal bir ürün olacaktır.

Antika alanlar bu işlerde sürekli incelemeler yaptıkları için eşyaların orjinalliği konusunda yeterli bilgiye sahip oluyorlar.

Antika Vazo Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ne yazık ki ülkemizde kaçak tarihi eser satışı çok olduğu için alım yaparken dikkatli olmak gerekmektedir. Antika vazo ve diğer antika eşyaları alırken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Özellikle 1900’lü yıllar öncesi antika eşya alımında eşyanın satışının yasak olmadığının bilgisinin sorulması gerekmektedir.
  • Antika eşyanın varsa sertifikasının olması ya da orjinalliğini kanıtlayacak resim gibi belgelerin bulunması
  • Antika vazolarda kırık, çatlak ve çöplenme durumlar olabilirmektedir. Özellikle tamirat geçirmiş ise çok iyi incelenmesi gerekmektedir.
  • Porselen antikalarda içeriden çatlama olma ihtimali çok olmasından dolayı mutlaka iç yapısının incelenmesi gerekmektedir.

Müzayedelerden Antika Vazo Almak

Antikalar üzerine yapılan müzayedelerden vazo gibi eşyalar almak en güvenli yöntemlerin başında gelmektedir. Çünkü bu tür yerlerde eşyalar ciddi bir şekilde incelendikten sonra satışa sunulmaktadır. Antika müzayedeler hakkında bilgi almak ve güncel tarihleri takip etmek için aşağıdaki hazırladığımız yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

İstanbul Müzayede

 

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir