Feriköy Bit Pazarı

Feriköy Bit Pazarında Tarihe Yolculuk

İstanbul’un ülkemizin en şanslı illerinden birisi olduğunu her alanda anlayabiliyoruz. Hem barındırdığı tarihi güzellikler, hem de ülkemizin merkezi olmasından dolayı her sektörde olduğu gibi antika eşya alanında da hareketli bir pazar bulunmaktadır.

Türkiye’de antika alan yerler olarak en çok mağaza bulunan il olmasının yanında bu işi hakkıyla yapan kişilerinde bulduğu illerin lideri konumunda bulunmaktadır. Önceki yazımızda antika alan yerler hakkında detaylı bir yazı hazırlamıştık. Bu yazımızda da İstanbul’da antika denildiği zaman akla ilk gelen Feriköy Antika Pazarı hakkında hem hiç duymamış ziyaretcilerimize hem de duyupta eksik bilgisi olan ziyaretcilerimiz için faydalı olacağına inandığımız yazıyı sizler için hazırladık.

Feriköy Antika Pazarı Nerede Kuruluyor ve Nasıl Gidebilirim.

Aslında İstanbul’u çok bilmenize gerek kalmayan bir konumu bulunmaktadır. Metro’ya binip Osmanbey Rımeli durağında indiğinizde kime sorsanız zaten size tarif edecektir. Feriköy antika pazarı sadece pazar günleri açılmaktadır ve saat 08.30-18.30 arasında hizmet vermektedir. Bazı durumlarda yoğunluğa göre 20.00’a kadar açık kaldığı da olabilmektedir. Konum olarak aratmak istediğinizde Feriköy pazar yeri olarak aradığınızda karşınza çıkacaktır.

Ülkemizde kentsel dönüşümün en hızlı yaşandığı illerin başında gelen İstanbul olmasından dolayı Feriköy’de bu gelişmeden nasibini almaktadır. Yükselen binaların arasında kalan feriköy antika pazarı inat ile orada kalmaya devam etmektedir. Gelecek yıllarda ne olur pazar nereye taşınır orası bilinmez.

Feriköy Antika Pazarında Alışveriş Yapmak

Konu antika olduğu zaman doğal olarak ürünlerin sabit bir fiyatı bulunmamaktadır. Yani satıcı ürünü ne kadar satmak istiyorsa ya da o gün satmak istiyorsa (genelde ellerinde bulunan antikalardan ayrılmak istemezler) kafasına göre bir bedel belirlenir. Feriköy antika pazarında ürün almadan önce pazarlık yeteniğinizi geliştmenizi tavsiye ederiz. Çünkü sıkı pazarlık ile uygun fiyatlara çok güzel antika eşya alabilirsiniz. Aslında pazarlık konusu biraz ters tepebilmektedir. Çünkü antika satan kişiler genelde bu tür diyalogları sevmezler ama pazarlık payını her zaman bulundururlar

Feriköy Antika Pazarında Ne Bulabilirsiniz.

Aslında bu sorunun içeriği çok basit bir cevap olarak “herşey” diyebiliriz. Fakat antika konusu diğer sektörler gibi değildir. Merakınız olduğu bir alan olur ve başlarsınız gezmeye. O alanla ilgili bir ürün illa ki feriköy antika pazarında karşınıza çıkacaktır.

                Feriköy bit pazarında ilgi gören antika eşyalar

 • Antika paralar ve finans ürünleri
 • Antika radyo ve televizyonlar
 • Antika fotoğraf makineleri, kameralar
 • Antika saatler başta olmak üzere birçok farklı alanda objeler
 • Antika plak ve müzik eşyaları

Bu dört ürün grubu en çok ilgi görenler arasında olmaktadır. Fakat feriköy antika pazarında eski kitaplar başta olmak üzere tarihi askeri araçlardan, eski oyuncaklara kadar her alanda antika eşya bulabilirsiniz.

Feriköy Antika Pazarı Tarihi

Aslında ülkemizde bit pazarlarının tarihleri incelendiğinde çok eski bir kültüre dayandığı ve geçmiş dönemlerde ekonominin temelini oluşturan faktörlerden olduğu da görülmektedir. Hatta bundan 60-70 yıl önce yaşamış olanlar çok iyi hatırlayacaktır. Bir eşya bozulduğunda yenisini almak yerine ilk öncelik onu tamir ettirmek olurdu ve bundan dolayı birçok eşyayı atmak yerine onları kullandıkları için eski ürünlerin yaşı daha çok artmaktadır.

Eski dönemlerde bit pazarı mantığı aslında antika mantığı olarak görülmemekteydi. Fakat günümüzde yeni nesillerin antika eşyalara olan ilgisinin her geçen artmasından dolayı feriköy gibi antika pazarları meraklı kişilerin ilk uğradığı yerler olmaktadır

Feriköy antika pazarı için yazılı olmasada bilinen mizah tabanlı kurallarımız da bulunmaktadır.

 • Satıcılar tarafından ne istediğini bilen müşteriler sevilmektedir.
 • Pazarlığı çok abartmayan ama pazarlık duygusunuda yaşayan alıcılar sevilir
 • En can alıcı nokta üzerinizde bozuk bulundurmanız gerekmektedir.
 • Eşyalara saygı ile yaklaşmanız ve dokunmanız beklenmektedir. Antika eşyalar sayıgıyı hak etmektedir.

Ev Dekorasyoncuları Hemen Pazara

Evlerinin dekorasyonuna önem veren kişilerin kesinlikle feriköy antika pazarına uğramalarını tavsiye ediyoruz. Evinizin bir köşesinde size hitap edecek eski bir antika eşyanın bulunmasının vereceği hava yeni nesil mobilyalar ile sağlanamamaktadır. Dekor amaçlı antika lamba, antika çevirmeli telefon gibi çok farklı ürünleri bulabilirsiniz.

Yazar: admin

6 thoughts on “Feriköy Bit Pazarı

  Şule Sevimli

  (9 Kasım 2016 - 10:18)

  Pazar günleri en zevkli yaptığı aktivite feriköy antika pazarı ziyareti olmaktadır. Eğer almayı düşündüğünüz ürünler olursa mutlaka pazarlık yapınız 🙂

  Taner Şaşmaz

  (9 Kasım 2016 - 10:20)

  Feriköt bit pazarı tam anlamı ile tarihte yolculuk demektedir. Bazı satıcılar çok ketum olsa da eğer doğru yerden konuyu açarsanız 🙂 inanın muhabbetleri bile gitmeye değerdir.

  Fiyatlar herkes ne tutturuyorsa olduğu için kesinlikle pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz.

  Bülent Gökmen

  (9 Kasım 2016 - 10:21)

  Son zamanlarda biraz durgun geçiyor ama feriköy antika pazarı her zaman pazar günlerimin neşesi olmuştur. Hele ki sevdiğim bir eşya denk gelir ve uygun fiyata alırsam bir sonra ki haftaya kadar mutlu geçiyor 🙂
  Mutlaka hayatınızda bir kere gitmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

  Dila Ekinci

  (9 Kasım 2016 - 10:22)

  Gezmekten zevk aldığım bir pazardır. Fakat bazı ürünlerde fiyatlar çok dengesiz oluyor. İki antika farklı iki satıcıda çok farklı fiyatlarda olabiliyor. İkiside antikasının değerli olduğunu söylüyor. Yani belli bir fiyat politikası olmadığı için iyi pazarlık gerekiyor.

  Gamze Sesigüzel

  (9 Kasım 2016 - 10:24)

  Yorumalarda herkes pazarlık konusunu dile getirmiş ama işin geçmiş boyutunu da düşünmek lazım. Feriköy antika pazarı içinde satış yapanlar genelde büyük antika alanlar gibi değil biraz daha ikinci el eşya yapan yerler gibi olduğundan çok aktif bir ticaret hayatları yoktur. Yani hafta da bir gün ellerindeki antikaları satıp gelir kazanmak istedikleri için ürünlerini de ucuza vermek istemiyorlar.

  Son zamanlarda internetin gelişmesi ile artık antika mobilya alanlar internet üzerinden toplama yaptığı için bu tür pazar satıcılarının işi zor olmaktadır.

  İmkan doğrultusunda onları çok üzmeden satın almak gerekiyor.

   admin

   (9 Kasım 2016 - 10:26)

   Bu fikre bende katılıyorum ama bazı durumlarda fiyatlar çok yüksek olabiliyor. O yüzden biraz pazarlık yapmak avantajlı olacaktır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir