George Hepplewhite Dönemi

George Hepplewhite Mobilyalar

George Hepplewhite dönemi aslında dört büyükler diye tabir edilen dönemlerden bir tanesidir. George Hepplewhite dönemi Chippendale dönemi gibi abartılı işlemeler bulunmamaktadır.

Chippendale dönemi hakkında bilgi almak için

http://antikamobilyalar.com/chippendale-stili/

George Hepplewhite döneminde ölçü oranı ve işlemeler çok daha basit ve sade bir şekilde yapılmıştır. George Hepplewhite döneminde yalınlık ön plandadır. Özellikle koltuklarda bulunan sırt eğmeçleri çok daha zarif ve uyumlu bir şekildedir.George Hepplewhite ön plana çıkan algıların başında işlevsellik daha sonrada estetik gelmektedir. Diğer dönemlerde estetik her zaman ön planda bulunurdu.

George Hepplewhite dönemin kanepelerin en belirgin özelliği ayak sayıları olmaktadır. Çünkü kanapeler genelde 6 yada 8 ayaklı olarak oluşturulmuştur.

Koltuklarda döşeme harici minder kullanımı George Hepplewhite çok moda olmuştur. George Hepplewhite dönemi mobilyalarında dikkat ettiğiniz özellikle ayak kısımlarının çok ince olduğunu görebilirsiniz.

Günümüzde de George Hepplewhite stil mobilyalar bulunmaktadır. Fakat çok başarılı bir şekilde anlatılmış örneklerini bulmak zordur.

George Hepplewhite dönemi en çok kullanılan mıotifler 

  • Fiyonk
  • Defne Dalı
  • Buğday başağı
  • devekuşu

George Hepplewhite döneminde dekupa oyma çok etkin bir şekilde kullanılmışır.

Ayakların alt kısımlarında trampet sopası modeli çok sık kullanılmıştır.George Hepplewhite dönemi mobilyalarını anlamak için antikamobilyalar.com sitesini arama bölümünü kullanarak farklı modelleri inceleyebilirsiniz.

 

 

 

1 thought on “George Hepplewhite Dönemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir