Rokoko stili

Rokoko Mobilya Sanatı

Rokoko dönemi Barok döneminden sonra gelen bir dönem olarak görülmektedir. Barok döneminden sonra klasik stilin oluşmasına karşı Rokoko dönemi Barok stilinin izlerini daha düzgün taşıyarak aktarmak için doğmuş bir sanat akımı olarak görülmektedir.

Rokoko stili aslında Barok Stil ile gösterişli mobilyalar oluşturmuştur. Fakat barok dönem ile rokoko dönem arasındaki en büyük farklardan bir tanesi Barok dönemdeki gibi işlemeler kabarık ve karışık değil aynı şekilde daha narin ve düzenli işlemeler kullanılmıştır

Rokoko mobilyalarda gül ağacı yoğun olarak kullanılmıştır. Gün ağacından kakma çiçek süsleri yapılmıştır. Lake üzerine boyama yapılara uzak doğu konularıda işlenmiştir.

Rokoko döneminde yatak odalarında karyola yanlarına komodin koyulması moda olmuştur. Tuvalet masaları ve farklı özelliklerde masalar Rokoko döneminde moda olmuştur.

Barok döneminde yapılan oymalarda bir düzen olmadan yapılmıştır. Fakat rokoko döneminde yapılan oymalar belli bir düzen içinde ve simetri olarak yapılmıştır.

Rokoko mobilyaların ayak kısımları yaprak ve çiçek kabartmalar yoğun olarak kulanılmıştır.

Kayıtların ortasında simetrik olacak şekilde oymaları taçlar yerleştirilmiştir. Mobilya arkalıklarının ortasında yine simetri biçimde taçlar kullanılmıştır.

Rokoko döneminde kullanılan ağaçlar arasında Gül ve Palisander ağacı kullanılmıştır. Bunların yanında Barok döneminin moda ağaçlarıda kullanılmıştır.

Günümüzde Klasik mobilya yada Avangard mobilya diye tabi edilen mobilyalar yanlış kişiler tarafından Rokoko tarzı yada Barok tarzı diye tanıtılmaktadır. Fakat rokoko ve barok tarzı mobilyalar gerek oymacılığı gerekse malzemesi gereği maliyetli olduğundan aslında oluşturulan mobilyalar daha çok XV ve XVI louis döneminin izlerini taşımaktadır. Hatta bu durum o dönemlerde de görülmüştür. Geçmiş yıllarda Barok ve Rokoko döneminin mobilyalarının maliyetli olmasından dolayı yeni akımlar araştırılmıştır.

12 thoughts on “Rokoko stili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir