Antika

Antikaların Hikayesi

Türkiye’de antikaların durumu ve onların korunması hakkında sürekli yazılar yazıyoruz ama çok fazla önemseyen olmadığını görüyoruz. Ülkmeizde her geçen gün antikalar yok olmaya devam ediyor. Sadece birkaç tane işini hakkıyla yapan antikacıların haricinde bu işi resmen ciddi ticaret işine dönüştüren zihniyetler ne yazık ki ülkemizde turistik amaçlı gezmeye gelen antika toplayıcılarına ürünlerini kaptırdıklarını açık bir şekilde dile getirmek istiyoruz.

Antikacıların Sattığı Ürünler

Ülkemizde denetimlerin en az olduğu sektörlerin başında ne yazık ki antika eşyalar ve antikacılar gelmektedir. Ne yazık ki vatandaşımız antika denetçiliğini sadece haberlerde duydukları bir iki tane kaçak kazı haberleri ile yapılıyor ve güvende sanıyor. Fakat işin boyutu çok kötü olduğunu belirtmek isteriz. Bu yazıyı yazmamızdaki neden geçtiğimiz günlerde ikinci el eşya satan bir yerde gördüğüm antika koltuk takımı oldu.

Antika Koltuk Takımı Tarihe Gömüldü?

Yaşadığımız olayı hangi antika çarşısında yaşadığımız anlatmadan sadece durumun ne kadar açı olduğunu göstermek için yazmak istedik.

                2017 Ocak ayının başlarında her hafta sonu olduğu gibi antika çarşılarını geziyorum. Her zaman ki zevk, neşe ve ufak eşyalar almanın mutluluğu ile tam çarşıdan çıkarken, eskici tabiri olarak bildiğimiz bir kişini arabasının üstünde 2 adet sandalye getirdiğini gördüm.  Adam resmen büyük bir çaba ile 2 adet sandalyeyi  50 TL karşılığında satmaya çalışıyor ve kimse de bu sandalyeler ile ilgilenmedi. Abartmadan tam 1 saat kenarda bekledim telefon ile uğraşıyor gibi yaparak olayı takip ettim. Çünkü gördüğüm antika sandalye ne yazık ki Türkiye’de çok az nadir görebileceğiniz XV Louis çizgilerine sahip antika çocuk sandalyesi.  Eskici ne yazık ki 50 TL gibi bir fiyata satamadığı mobilyaları kırıp çöpe atmaya niyetlendi ki ben 50 tl vererek ikisini de satın aldım. Gerekli restorasyonları başlattım. Antika mobilyalardan anlayan birisi olarak şunu çok net söyleyebilirim, gerekli restorasyonlar tamamlandıktan sonra prestijli bir müzayede bu iki sandalyeyi çok yüksek fiyata satabilirim.

Bu olayı anlatmamda ki sebep, gördüğünüz gibi Türkiye’de böyle her gün ne antikalar çöpü boyluyor diyebiliriz.

 

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir