Antika Fotoğraf Makineleri

En Çok İlgi Gören Antikalar Fotoğraf Makineleri

Antika merakı olanlar ya da başlamayı düşünecek olanların ilk tercihi genelde antika fotoğraf makineleri olmaktadır. Bu ilginin ana sebepleri arasında ülkemizde çok bulunması ve fiyatların başlangıç seviyesinde olanlar içinde uygun olması gelmektedir. Bu yazımızda antika fotoğraf makineleri hakkında sizlere faydalı olacağına inandığımız yazı hazırladık.

Antika Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Antika sınıfında olması için ilk önce yaşının 1940 öncesi olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bütün antika eşyalar için geçerli olan mevcut durumunun iyi olması antika fotoğraf makineleri içinde geçerli olmaktadır. Durumu iyi olan, hatta şuan bile çalışır durumda olan antika fotoğraf makinesi hem gelecek için iyi bir parça hem de maddi değer olarak iyi bir antika olarak değerlendirilmektedir. Fotoğraf makinelerinde ilave lens kullanımı 1925-1930’lu yıllardan sonra başladığı için eğer alacağınız makinenin ilave lensleri varsa mutlaka onlarında yanında olmasına dikkat etmelisiniz.

Bütün antikalar için geçerli olan sertifika ve tarihi geçmişi konusu fotoğraf makineleri içinde geçerli olmaktadır. Özellikle kim tarafından kullanıldığı konusu maddi değerini belirlemede çok etkili bir unsurdur. Döneminde ünlü bir fotoğrafçı tarafından kullanılmış makinenin değeri otomatik olarak çok artmaktadır.

Antika Fotoğraf Makinesi Alırken Markanın Önemi

Antika eşyalar döneminde değerli ise günümüzde de değerlidir. Bu sebepten dolayı döneminin kaliteli ve kendini kanıtlamış markalarından ise hem maddi değer hem de manevi değer olarak iyi bir antika olarak görülmektedir. Antika fotoğraf makineleri arasında en çok ilgi gören markaların başında;

  • Canon
  • Argus
  • Lark (Genelde 1940 sonrası üretimleri bulunmaktadır)
  • Alsaphot Alsaflex
  • Girard Le Radieux (Eşsiz çantalı fotoğraf makineleri bulunmaktadır)
  • Girard Le Radieux

Türkiye’deki Antika Fotoğraf Makinelerinin Durumu

Ülkemizde genelde 1940 ve sonrasına ait antika fotoğraf makineleri bulunmaktadır. Özellikle feriköy antika pazarı gibi yerlerde bu tarihlere ait fotoğraf makinelerini çok rahat bulabilirsiniz.

Feriköy antika pazarı hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Feriköy Bit Pazarı

Antika Fotoğraf Makinesi Nereden Alabiliriz?

Ziyaretcilerimizden bizlere en çok gelen soruların başında antika alacakları yerler hakkında bilgi talebi olmaktadır. Antika almak isteyenlerin ilk tercihi her zaman İnternet olmaktadır. Fakat konu hakkında bilginiz yeterli değilse İnternet üzerinden alacağınız antikaları çok iyi incelemeniz gerekmektedir. Antika alanlar üzerinden de antika alımı yapabilirsiniz. Bu tür yerlerde antikalar hakkında bilgi sahibi olan kişiler olmasından dolayı sizlere daha doğru bilgileri verebilmektedirler. Özellikle fotoğraf makinesi gibi nitelikli cihazların tarihleri hakkında daha doğru bilgi bulunmaktadır.

Antika almak için kullanabilecek kanallar arasında müzayedeler de gelmektedir. Özellikle sadece fotoğraf makinesi üzerine yapılan müzayedelerde çok nadir eserleri uygun fiyatlar ile alabilirsiniz. Müzayedeler katılım koşulu olarak prosedürleri bulunan etkinlikler olduğu için mezatlar üzerinden de antika alımı yapabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde mezatlar hakkında detaylı bir yazı hazırlamıştık. O konudan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Elinizde Bulunan Antika Fotoğraf Makinesini Hakkında Bilgi Almak

İstanbul’da yaşayanlar bu konuda çok şanslı diyebiliriz. Çünkü diğer antikalara nazaran fotoğraf makineleri hakkında bilgisi yeterli olan çok antikacı bulabilirler. Elinizde bulunan antika fotoğraf makinesinin değeri ve tarihi hakkında bilgi almak istiyorsanız böyle birinden yardım alabilirsiniz. Sitemiz üzerinden bizlere ulaşarak fotoğraf makinenizin resimlerini gönderirseniz ücretsiz bir şekilde bilgimiz yettiğince size yardımcı oluyoruz.

Antika fotoğraf makinesi toplayıcılığı için herhangi bir fotoğraf bilginizin olmasına gerek yoktur. Çünkü bu tür cihazlar tamamen kişilerin ilgisi ile alakalı olmaktadır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir