Antika Gazete

Antika Gazetelerin Yolculuğu

Antika gazeteler diğer eski eşyalar kadar önemli bir yere sahip değerli eşyalardır. İki kavramın birleşimi birçok manevi anlamla birlikte hatıraları yaşatan cinstendir. Fiziksel olarak dokunmak, okumak, görmek ve hissetmek her bir sayfada mümkündür. Benzersiz bir koleksiyon oluşturmak için antika eşyalar özeldir. Her eşya antika olamaz. Ancak zamanla değer kazanan ve o dönemi yansıtan eşyalara antika diyebiliriz.

Değerli araçlardan biri şüphesiz ki antika gazetelerdir. Bu gazeteler kim bilir o zamanları yansıtan en güzel göstergelerdir. Hem yazılı hem de görsel kaynak günümüzde hâlâ geçerliliğini korur. Ana temamız antika gazeteler olsa da bu iki kavramı yakından tanımak gerekir. Hadi gelin yansıttıkları izlerle hayatımıza değer katan bu kavramları birlikte alalım.

Antika Gazete Nedir?

Antika gazete; maddi ve manevi bir değer taşıyan eşya olarak tanımlanabilir. Ancak dediğimiz gibi her eşyayı antikadan sayamayız. Bir yapıta bu kelimeyi tanımlamak için az bulunabilen bir özelliği taşıması gerekir. Eski olması da yine bu kategoriye girmez. Zamanla değerinin artması ve o dönemi yansıtması önemlidir.

Antika gazeteler, tarih ve olayları yansıtma konusunda yazılı kaynakların en temelidir. Bu gazeteler belli bir döneme ait olabilir. Bazı kişiler tarafından saklanan bu değerli eşya iyi korunmuş bir şekilde saklanabilir. Böylelikle “antika” kavramını zamanla değer kazanan gazete için giydirebiliriz. Günümüzde antika koleksiyonu yapan birçok vardır. Bu kişiler dünyanın birçok yerine gider ve araştırma yapar. Onlar için antikanın nerede olduğu değil, o keşfi yapmak ve bulmak önemlidir. Tabii en önemli şey korumacılığını devam ettirmek bilinciyle hareket etmektir.

Özellikle antika gazeteler çok nadir bulunan parçalardır. Nadir olma özelliği onları en değerli kılan şeydir. Koleksiyon seven kişiler ya görünüşten ya da değerlendirmek amacıyla bu değerli parçaları toplayabilirler. Antika gazete fiyatları bu konuda önemli bir faktördür. Tabii ki fiyatlar normal gazete fiyatları gibi değildir. Bilindiği üzere nadir olan bir parça değerlidir. Önemli olan şey parçanın değerli ve kaliteli olmasıdır. Asıl amaç bu zamana kadar korunmuş bir parçayı korumaya devam etmektir. Bu nedenle uzun zaman geçiren bir eşya antika değerinde olabilir. Maliyet noktasında da yüksek rakamlara ulaşabilir.

Antika Gazeteler Ne İşe Yarar?

Gazetelerin tanımı geçmişten günümüze kadar bilinen ve değişmeyen bir noktadır. Bu yazılı kaynaklar o zamanın sosyal, bilimsel ve kültürel gelişmeleri konu alır. Kişiler gazete okuyarak o anki gelişmeleri öğrenebilir, bilgi aktarımını derinlemesine yaşayabilirler. Gazeteler artık online bir biçimde olsa da fiziki hâllerinin değeri asla değişmez. İşte bu noktada antika gazeteler ortaya çıkar. Ne var ki elde gazete okumak gibisi yoktur. Bununla birlikte dergi veya kitaplar kadar tercih edilen bir kaynak olarak karşımıza çıkarlar.

Antika gazeteleri incelediğimizde bambaşka anlamlar okumamız mümkündür. Neden diye sorarsanız; bir satırı bazen daha sonrasında okumak farklı anlamlar kazandırabilir. Bu nedenle arşiv veya koleksiyon malzemesi olan gazetelerin eskileri oldukça değerlidir. Özellikle geçmiş günler arasında bir seyahate çıkmak isteyenler için antika gazeteler eşsiz niteliktedir. Ayrıca hâlâ alıcıları her zaman bulunabilir kişilerden oluşur. Bu da onları en değerli kılan faktörlerden biridir.

Antika Gazeteler Neler Katar?

“Okunmamış her gazete yenidir” felsefesi manevi boyutta önemlidir. Tıpkı antika gazetelerin değeri gibi. Eski gazeteleri saklamak sadece antika kavramını sürdürmek değildir. Bu değerli eserleri okumak ve incelemek kişiye birçok şey katar. Bunlar çok boyutlu düşünebilmek ve sanki o zamanla konuşmak anlamını da taşır. Antika gazeteleri okumak öngörülerin ve analizlerin ortaya çıkışını etkiler. Yani bir kişi geçmiş zamanı konu aldığında bu araçla o zamanları yaşayabilir ve etkilenebilir.

Antika gazeteleri; “Değerli bilgiler değerli bir kaynakta yer alır” düşüncesiyle aşılayabiliriz. Bundan ötürü geçmişimizi bilmek geleceğimizi aydınlatan ışıklardan biridir. Dolayısıyla eski gazeteler o zamanları gözden geçirmek için harika bir araçtır. Bununla birlikte geçmişten geleceğe yolculuğa çıkmak isteyenleri yakından ilgilendirir.

Antika Gazeteleri Tanımak

Antika gazeteler… Geçmişten günümüze değerini koruyan nadir parçalardır. Peki bu gazeteleri kısa kısa tanımlarsak ve yakından tanımak istersek neler söyleyebiliriz?

  • Gazeteler sadece yılların vermiş olduğu naiflikten dolayı antika değildir. Aynı zamanda sanatsal boyutları da yaşları kadar değerlidir.
  • Felsefeleri yaşanmış olaylara dayanır. O zamanları anlatan kaynaklar felsefesiyle “eski” veya “antika” kavramlarına girebilirler.
  • Antika gazete fiyatları belki her bütçeye hitap etmeyebilir. Ancak onları değerli kılan maddi boyutu değildir. Bazen bir keşfe çıkmak onları bulmanın en temel unsurudur.
  • Antikacılar ve sanatseverler antika gazeteleri toplayan ve saklayan insanlardır. Onlar değerin sürdürülebilirliğine inanırlar. Çünkü zaman içinde değerine değer katacaklarını bilirler.
  • Emek, zaman, özveri, merak ve sevgi. Tüm bu kavramlar antika gazeteleri farklı bir boyutta değerlendirmemizi sağlayan unsurlardandır. Bu nedenle aramak, taramak ve gazeteleri keşfetmek koleksiyoner olmayı sağlar.
  • Antikalarda ekspertiz kavramını görebiliriz. Ekspertiz demişken bu kavram eseri inceleme anlamına gelir. Genellikle bu kişiler bilirkişi olarak tanınır. Bundan dolayı antika gazeteleri incelemek antika uzmanı yolunda yapılabilir.

Antika Gazetelerin Tarihsel Boyutu

Antika gazeteler tabii ki “efemera” olarak direkt tanımlanamaz. Bu kavram gündelik yaşamı konu alan geçici belgelere denir. Ancak gazeteler öyle değildir. Çünkü koleksiyoncular için bu parçalar özel bir arşiv malzemesidir. Sadece koleksiyoncular değil, gazete meraklıları ve gazeteciler için de durum böyledir. Takip edilen yolculuğun en başına gidersek ülkemiz baz alabiliriz.

Türkiye’de en eski gazete Yeni Asır adını alan bir gazetedir. Ömrü 1895 yılına kadar uzanır. Ülkenin ilk gazete unvanına sahip gazete halkla iç içe olmayı başarmıştır. Hatta renkli fotoğraf basma ve ilan yayınlama gibi özellikleri ilk Yeni Asır yapmıştır. Antika gazeteler arasında bulunan bu gazete sıkça tercih edilir. Eski gazete arşivleri her geçen yıl daha çok değerlenir. Arşivlerde biriktirmek için keşfedilmeyi bekleyen birçok gazete ismi vardır. Yeni Asır gazetesi de bu isimler arasında yer alır. Bilin ki bu gazeteler çok eskilere dayanır ve her geçen gün değerini artırmaya devam eder.

Antika Gazete Fiyatları

Antika gazete fiyatları günümüzde değişken bir konudur. Bu konuyu şöyle değerlendirmek mümkündür. Geçenlerde keşfettiğim bir sahaftan örnek verebilirim. “Girdiğim anda tarihin kokusunu içime çekmek beni o zamanlara yakınlaştırmıştı. Eserleri inceledim ve o tarihi dokuları hissettim. Sadece dokuları değil, dokunanları da… Sahaftan tam çıktığımda bir metreye yakın büyük bir kitap gördüm. Oradaki kişiye şunu sordum: Bu nedir? O da bana şöyle yanıt verdi: Eski gazetelerin birleştirilmiş hâli. Yani bir gazete ismini baz alalım. Her gün çıkan gazeteler derlenip bir arşiv hâline getirilir. Bu ansiklopediye benzer eser bir gazete arşividir, dedi. Bunu diyen kişi yaklaşık 70 yaşında bir adamdı. Günümüzde de hâlâ bunun yapıldığını söyleyen adam dikkatle cümlelerini kurmuştu. Ayrıca sadece bir tane değil, yaklaşık on tane daha bu arşivden görmüştüm. Kapının önünde görmüştüm evet, çünkü hepsi eski bir gazeteciye satılmıştı.”

Buradan da anladığım üzere gerçekten arşivler çok değerlidir. Ayrıca eski ve antika eserlerin fiyatları yüksek ücretlere denk gelebilir. Bu noktada sadece satın almak değil, belki saklamak veya bulmak eylemleri de gerekir. Dolayısıyla bir arşiv veya gazetenin orijinal olması önemlidir. Tekdüze noktasında böyle bir eseri antikacılarda bulmak mümkündür. Koleksiyon yapmak isteyen kişiler mutlaka bu eserleri görmeli ve derinlemesine incelemelidir.

Sonuç olarak antika gazete fiyatları eski gazete fiyatları gibi olmayabilir. Ancak ortak noktaları; gazete olmaları ve fiyatı etkileyen faktörleridir. Bunlar; gazetenin kaç yıllık olduğu, sayfa sayısı, basımı ve yılı olarak sıralanabilir. Bununla birlikte eski gazete fiyatları her bütçeye uygun niteliktedir. Antika gazeteler ise nadir bulunduğu için bir tık daha maliyetlidir.

Antika Gazete Fiyatları sürekli güncellenmektedir. Kaynak olarak piyasadaki ikinci el online siteler baz alınmaktadır.

Örnek Antika Gazete Fiyatları

Le Monde Gazetesi (1987 -1998) 12 yıllık arşiv

Antika Gazete Fiyatları

Antika gazete dediğimiz zaman genelde herkesin aklına tek bir gazete gelmektedir. Ama bu örnekteki gibi başarılı bir şekilde derlenmiş belli bir sene aralığını kapsayan arşiv antika serileri de olabilmektedir. 150 Ciltlik orjinal boyutlu bu seri tamamen koleksiyoner tarafından gün birliği sırası şeklinde başarılı bir şekilde cilt yapılmıştır. Türkiye’de ender bulunabilecek bir koleksiyon olmasından dolayı 21.11.2022 tarihli fiyatı yaklaşık olarak 45.000 TL (Kaynak: Beşiktaş Sahaf)

Osmanlıca Saday-ı Hak İzmirdeki Kurtuluş Gazete

Boyutu: Boyu:62 Eni:42,5 ölçülerine sahip 1920-1940 arasındaki seri den alınmış örnek gazetenin tekli fiyatı 22.11.2022 tarihi itibari ile 5.000-6.000TL den alıcı bulabilmektedir. (Kaynak: Mu-Çav koleksiyon-nadirkitapcom) Osmanlıca dönemine ait bu tür gazeteler özellikle kondisyon bakımından iyi olması durumunda belirtilen fiyatlarda alıcı bulması çok daha hızlı olabilmektedir. Aynı zaman antika gazete fiyatları belirlenmesinde o dönemin önemli bir olayını anlatan bir gazete olması durumunda fiyatlar çok daha fazla olabilmektedir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir