Antika Kitaplık

Bu muazzam kır kütüphane kitaplık dolabı, 19. yüzyılın sonlarına ve 20. yüzyılın başlarına ait olup, çamdan ustaca işlenmiştir. İngiltere’den ithal edilen bu eser, Georgian tarzındaki detaylı oymalı neoklasik motiflerle süslenmiştir. Kasa üstünde dört astragal camlı pencere yer alırken, dört kilitli kapı, Greko-Romen bir uçlu alınlık ile taçlandırılmıştır.

Kitaplığın ön kısmında dekoratif pilaster tarzındaki oluklu sütunlar, bu eseri estetik açıdan zenginleştirir. Altı büyük parçaya ayrılabilen bu kitaplık, küçük kapılardan veya dar merdivenlerden geçirilirken taşıma işlemini oldukça kolaylaştırmaktadır. Michael Davis Co. tarafından 20. yüzyılda Londra’dan getirilip, Pasadena, CA’daki Bruce Graney Antiques’a satılmış ve daha sonra Santa Barbara, CA’daki bir malikaneden elde edilmiştir.

Bu özel parça, güzel bir yaşlı çam patina kaplamaya sahiptir. Pirinç, cam, demir ve çam malzemelerinin el işçiliği ile oluşturulmuş, bu kitaplık, zamanla oluşan aşınmaların ve eski onarımların izlerini taşır. Altı büyük parçaya ayrılabilir olması ve içindeki anahtarlarla birlikte gelmesi, hem fonksiyonel hem de estetik bir eserdir. Fotoğraflarda görülen yaşa uygun aşınma, solma, küçük çatlaklar ve eski onarımlar, bu benzersiz kır kütüphanesinin karakterini vurgular.

Özellik Değer
Tahmini Müzaye Değeri 15.000-17.000$ arasında müzayede değerlemesi yapıldı.
Boyutlar Yükseklik: 241.3 cm, Genişlik: 262.89 cm, Derinlik: 53.34 cm
Stil Georgian (Stilinde)
Malzeme ve Teknikler Pirinç, Cam, Demir, Çam, El Yapımı, Patineli
Menşei İngiltere
Dönem 19. Yüzyıl
İmalat Tarihi 19. yüzyıl sonu/20. yüzyıl başı
Durum Hasarlı: Eski onarımlar. Yaşa ve kullanıma bağlı aşınma. Küçük kayıplar. Çam kaplama üzerinde fotoğraflarda görüldüğü gibi güzel bir yaşlı patina ile güzel bir şekilde işlenmiştir. Altı büyük parçaya ayrılır. Anahtarlar dahildir. Fotoğraflarda görüldüğü gibi yaşa uygun aşınma ve solma. Beklendiği gibi küçük yaş çatlakları ve eski onarımlar.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir