Antika Radyo

Antika Radyo Tarihi ve Tamiri

Antikalar ile ilgilenen ya da ilgilenmeye başlamayı düşünenlerin ilk durağı her zaman radyolar olmuştur. Özellikle birçok kişinin evinde dedelerden kalma antika radyolar bulunmasından dolayı antika serüveni ilk olarak radyolar ile başlamaktadır.

Radyonun Tarihi

Aslında konumuz antikalar hakkında olmasına rağmen çok kısa bir şekilde radyoların tarihinden bahsetmek isteriz.  Radyonun bulucusu hakkında sürekli efsanaler dolanmaktadır hatta bu konuda Edison ve Tesla’nın bile isimleri geçmektedir. Fakat radyonun muciti olarak Guglielmo Marconi kabul görmektedir. 1888-1898 yıllarında arasında Guglielmo radyonun temellerini atmıştır diyebiliriz. Temelden kastımız kullanımı olarak anılması gerekir. Çünkü radyonun fikirleri 1500’lü yıllara kadar geri gitmektedir.

Ülkemizde Antika Radyoların Durumu

Antika eşyalar arasında belki de ülkemizde ortalamaların üzerinde başarı sağlayan sınıfların arasında radyolar gelmektedir. Hem tarihi çok eski olmamasına hem de radyolar sürekli kullanılan araçlar olmasından dolayı bakımlarının geçmişte daha özenli yapılmasından dolayı ülkemizde birçok ülkede olduğu gibi çok sayıda antika radyo bulunmaktadır.

Türkiye’de en çok ilgi gören antika radyo markaları

 • AEG (Özellikle lambalı modelleri)
 • Zenith
 • Stromberg
 • Rca Victor
 • His Master’s (Türkiye’de çok denk gelmektedir)
 • Tonfunk
 • Philips

başka markalarda bulunmaktadır. Fakat bu markalar hem ülkemizde çok denk gelmektedir hem de durumları bakımından iyi olarak değerlendirilmektedir.

Antika Radyoların Değerlendirilmesi

Her antika eşyada olduğu gibi değerlendirme yaparken mevcut durumunun iyi olması ilk öncelik olarak görülmektedir. Özellikle radyo gibi elektronik antikalarda öncelik çalışma durumu olmaktadır. Çalışan ve dış yapısı iyi durumda olan antika radyo her zaman kendisine ilgi gösterecek birini bulmaktadır. Antika radyoların değerlendirilmesi yapılırken marka durumuda öncelik göstermektedir.

Antika radyoların değerlendirilmeside 1930’lu yılların başında üretilmeye başlanan pikaplı modeller maddi değer olarak yükseklerde olan antikalar arasında olmaktadır. Özellikle antika radyo ve ahşap kasalı müzik setleri şuan nadide eserler arasındadır.

Antika radyolar ahşap kasalar içinde olmasından dolayı ahşabın durumu, yapılan bakımlar ve eksiklerinin iyi incelenmesi gerekmektedir.

Antika Radyo Tamiri

Elektronik antikalar olmasından dolayı tamir konusunda zorluklar yaşanabilmektedir. İstanbul gibi yerlerde antika radyo tamircisi bulmak diğer illere göre daha kolay olmaktadır.

Antika radyoların araştırmasını yaparken tanıştığım birinden bahsetmesek olmaz;

Bursa’da tarihi dokular arasında gezerken Antika konusunda bilgisine güvendiğim bir arkadaşım ile sohbet sırasında radyolardan konu açılmıştı ve tamiri konusunda Ahmet Sağin isimli ustayı bana çok övmüştü. Tabi antika merakı hiçbir şeyin önüne geçemeyeceğin dolayı ustamızı bulmaya gittim. Antika radyo tamircisi Ahmet Sağin ile yaptığımız sohbet hayatımın en güzel anlarından biriydi diyebiliriz. Özellikle Bursa’da tarihi geçmişinden dolayı çok farklı antika eşyalar bulunduğunu belirtlen Sağin 60 yılı yaşkın meslek kariyerine rağmen hala ilk defa gördüğü antika eşyalara denk geldiğini belirtmiştir.

Ahmet Ustamıza sorduğum ilk soru tabiki bozuk radyoların durumu olmuştur. Kendine has uslübü ile verdiği cevap

“Tamire gelen radyonu çalıştıramayız diye bir açıklama yapmak bizim lügatımızda yazmaz”

Antika radyoların tekrar çalıştırılması bazı dönemler günlerini aldığını bazen ise çok basit sorunları düzelttiğini belirtmiştir. Ahmet ustamızın en büyük tavsiyesi

“Kesinlikle kimse antika radyosunu atmasın ya da antika alanlar ile satış gerçekleştirmesin. getirsin tamir edelim. En büyük hatıralarından birisi olsun” demiştir.

Antika Mobilya Tamiri Fiyatları

Antika eşyaların her sınıfı için geçerli olan bir kural vardır. Sabit fiyat diye bir durum kesinlikle olmadığı için antika radyo tamiri içinde bu fikir geçerlidir. Usta radyoyu inceler size durumu hakkında bilgi verir ve fiyatını söyler. Ama antika radyo tamirleri öyle sanıldığı gibi çok yüksek fiyatlar olmamaktadır.

Antika Radyo Müzesi

Antika radyolara ilgisi olanların kesinlikle Ankara’da bulunan radyo müzesini ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz. Güzel bir tarihi yolculuk müzede sizi bekliyor.

 

 

 

 

Yazar: admin

4 thoughts on “Antika Radyo

  Gamze Sesigüzel

  (10 Kasım 2016 - 13:41)

  Antika radyo konuda da belirttiğiniz gibi genelde her evde bulunmaktadır. Bizim evde de deden kalma AEG lambalı antika radyo bulunmaktadır. Lütfen bunları saklayın satmayın ya da atmayın bence

  Taner Şaşmaz

  (10 Kasım 2016 - 13:42)

  Antika eşyalara merakı olanlar hemen antika radyolara merak salarlar. Bende antika serüvenine babamın eşyaları arasında bulduğum çok küçük antika radyo ile başlamıştım ve şuan resmen bir hastalık haline geldi diyebilirim. Her akşam 1 saat o radyoların tıngırtısını duymam gerekiyor 🙂

  Pınar derin

  (10 Kasım 2016 - 13:43)

  Neden herkes antika radyolara merak salar anlamış değilim. Bende antika eşyalara çok merakli biriyim ama nedense antika radyolar hiç ilgimi çekmiyor. Fakat bir gramafon beni benden götürüyor diyebilirim. Böyle bir yazı yazdığınız için çok teşekkür ederim. Keşke ülkemizde antika bilinci biraz daha fazla artsa

  Canan Baş

  (10 Kasım 2016 - 13:44)

  Belirtmiş olduğunuz antika radyo müzesinin biliyorum. Mutlaka herkesin gitmesini tavsiye ederim. Aslında klasik bildiğimiz antika radyolardan ziyade çok farklı modellerde radyoların olduğunu göreceksiniz. Mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir