Antika Telefonlar

Medeniyet İçin Büyük Adım Telefon

Graham Bell ve Charles Tainter tarafından insanlık medeniyeti için en büyük adımların atılması telefonlar ile sağlanmıştır. Günümüzde telefonlar artık avuç içlerinde kaybolacak ölçülere kadar küçülmüştür. Fakat tarihini incelediğinizde bir teknolojinin ortaya çıkması için nasıl sıkıntılar çekildiği çok net görülmektedir.

İlk telefonlar 1880’li yıllarda üretildiğinden dolayı bizim konumuzla ilgili olan kısım antika tarafı olduğundan değerli ve nadir antika telefonlar genelde 1920 öncesi olarak görülmektedir.

Türkiye’de Antika Telefon Tarihi

Ülkemizde ilk telefon kullanımı 1908 yılında Osmanlı Döneminde olduğundan dolayı 1930 yılına kadar çok sık telefon kullanımı olmamıştır. Fakat 1926 yılında İlk telefon santrali kurulması ile evlerde telefon kullanımı çok hızlı bir şekilde başlamıştır. Türkiye’de bulunan antika telefonlar genelde 1930 ve sonrası olarak görülmektedir. Fakat o dönemler Türkiye’ye gelen yabancılar yurt dışından çok özel telefonları yanlarında getirdikleri için nadir olsa da 1930 öncesi döneme antika telefonlar görülmektedir.

Antika Telefonlar İlgi Odağında

Türkiye’de müzayedeler üzerinde ilgi gören antikalar arasında telefonlar her zaman ilk sırada gelmektedir. Özellikle antika ev dekorasyonu yapan kişiler için bu tür antikalar çok ilgi çekmektedir. Fakat son zamanlarda kullanıcıların en çok karıştırdığı konuların başında antika görünümlü telefonlar ile orjinal antika telefonları karıştırmak olmaktadır. Ne yazık ki İnternet üzerinden yeni olmasına rağmen antika görünümü verilerek 40-50 yaşında gibi gösterilen telefonlar çok yüksek fiyatlar ile satılmaya çalışılmaktadır.

Antika Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her antika eşyada olduğu gibi kesinlikle bu alanda hizmet veren güvenilir yerlerden alışveriş yapılması gerekmektedir. Antikalar hakkında bilginiz bulunuyorsa İnternet üzerinden yapılan satışlara fazla güvenmemek gerektiğini tavsiye ediyoruz. Çünkü 1970’li yıllara ait antika telefonu 1925-1930 yılı olarak satabilirler. Bu tür farklılıkları anlamanın en kolay yolu içinde bulunan teknolojisini incelemek olmaktadır. Çünkü telefonlar üzerindeki teknoloji sürekli değiştiğinden dolayı iç donanımlarda değişmektedir. Antika telefonlar üzerinde seri numara ve markalar bulunmaktadır. Bu tür bilgileri internette araştırma yaparak telefon hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Antika telefon alırken çalışma ve tamir durumları hakkında da bilgi alınması gerekmektedir. Her ne kadar artık bu tür telefonlar kullanılıyor olmasa da her antika eşyada olduğu gibi çalışma durumu maddi değer olarak önemli bir kriter olmaktadır. Diğer bakılması gereken adımların başında geçirdiği tamir durumları olmaktadır. Antika telefon tamir gördüğünde orjinal parça kullanılmamış ya da tarihine uygun parça kullanılmış ise (yeni parçalar) antikanın değerinde düşme olmaktadır.

Unutulmaması gereken bir noktanın altını çizmek isteriz;

Son yıllarda antika telefonların çok değerli olmasının sebebini Film-dizi sektöründen dolayı olduğu söylenmektedir. Antik dekorlu evlerde antika telefon kullanılması gerektiği için antika telefonlara ilginin arttığı söylenmektedir. Bu düşünce kesinlikle doğru bir düşünce değildir. Çünkü bu tür dizi ve filmlerde artık antika görünümlü telefonlar tercih edilmektedir. Bu sebepten dolayı antika telefonların bir yatırım aracı olarak görülmemesi gerekmektedir.

Muhabere Telefonları

Antika telefonlar arasında da kullanım türüne göre ilgi değişmektedir. Özellikle muhabere sınıfında olan ve askeri savaşlarda kullanılmış antika telefonlar  arasında en çok ilgi gören modellerdir.  Muhabere telefonlarından sonra ahşap duvar tipi, şamdan şeklinde tek ahizeli telefonlarda ilgi görmektedir.

Antika Telefonları Nereden Alabiliriz?

Antika müzayedeler üzerinden yapılacak alımlar güvenli olarak bilinmektedir. Çünkü bu tür yerlerde antikalar satışa çıkmadan önce profesyoneller tarafından incelendikten sonra satışa eklenmektedir. Antika alanlar üzerinden de telefon alabilirsiniz, fakat bu tür yerlerden alım yaparken de satıcının konu hakkında bilgisi olup olmadığının anlaşılması gerekmektedir.

Antika Mobilya alanlar hakkında bilgi almak isteyenler aşağıda hazırladığımız yazıyı okumalarını tavsiye ederiz.

Antika Mobilya Alanlar

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir