Antikaların Değeri Nasıl Belirleniyor

Antika Eşyaların Fiyatlarını Neler Etkiliyor

Ziyaretcilerimizden en sık gelen sorulan başında olan bir konu olmasından dolayı bu konuyu detaylı bir şekilde açıklama gereği duyduk. Antikaların fiyatlarının belirlenmesi konusunu daha açıklayıcı olması için biraz soru – cevap şeklinde yazmayı uygun bulduk.

Her Eski Eşya Antika Mıdır?

Ülkemizde yanlış bilinen kanıların başında gelmektedir. Hatta çok söylenen bir laf olan “100 yıllık ise antikadır. Sakın ucuza verme” bu laf biraz Pazar lafı olarak bilinmektedir. Tabi ki bir eşya eğer 100 yıllık ve durumu iyi ise antika sınıfı olarak adlandırılabilir. Ama her 100 yıllık eşyanın ya da daha eski tarihe sahip olacak eşya değerli antika olacak diye bir kuralı yoktur.

Örneğin günümüzde 1.000 TL vererek aldığınız bir endüstriyel hazır üretim bir koltuk takımı ile 25.000-30.000 TL ödeyerek aldığınız tamamen el işçiliği bir mobilyanın 100 sene sonra ki değeri bir olmayacaktır. Antika eşyalarda da bu durumlar gözetilmektedir.

Antikaların Değerini Neler Etkiliyor?

İlk olarak eşyanın o dönemde de değerli olması gerekiyor. Örneğin 100 yıl önce kullanılan ama değerli olmayan ve çok bulunmasının yanında birde ünlü bir usta tarafından yapılmamış ise o eşya değerli antika olarak görülmemesi gerekir. Antikanın değerli olabilmesi için kesinlikle o dönemdeki ünlü bir usta tarafından yapılması gerekmekte ve kullanıldığı dönemde herkesin ulaşamadığı bir eşya olması gerekmektedir.

Antikaların değerini etkileyen faktörler arasında mevcut durumlar gelmektedir. Yukarıda belirttiğimiz gibi belki çok eski ve döneminde değerli bir antika eşya elinizde olabilir. Fakat bir koleksiyoner için mevcut durumu çok kötü ve antika tamiri yapılarak düzelmeyecek durumda ise ne yazık ki çok değerli bir antika olarak düşünülmemesi gerekmektedir.

Antika değerlendirmesi yaparken eşyanın geçmiş tarihi de çok önemli olabilmektedir. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti ya da öncesi bir antikanın kullanıcısı eğer dönemin hanedan üyeleri ya da döneminde ses getirmiş bir siyasi tarafından kullanılmış ise antikanın değeri otomatik olarak artmaktadır. Bu sebepten antika alanlar genelde eşyanın tarihi hakkında da bilgi almak isterler. Eseri hangi ustanın yaptığından tutun da eseri kimlerin kullandığına kadar birçok tarih şeridi değere etki etmektedir.

Evimizdeki Eski Eşyanın Değerini Nasıl Öğrenebiliriz?

En kolay tabi ki çevrenizde antika işi ile uğraşan iyi niyetli biri varsa ona sormaktır. Fakat bu konuda ülkemiz çok zengin sayılıyor diyemeyiz. Antika alan yerler bu konuda sizlere yardımcı olabilirler, fakat bu tür yerlerde bulunan kişilerde genelde her eşya üzerinde uzman olmadığı için size sadece kısmi yardımda bulunabilirler.

Evinizdeki eski eşyaların değerini öğrenmek istiyorsanız bu işi profesyonel olarak yapan ekspertiz şirketleri bulunmaktadır. Aynı zamanda eşyanızın değerli olması durumunda belli ücretler karşılığında sertifika tarzı ekspertiz değer belgesi de alabilirsiniz.

Antika eşyaların değerini öğrenmek için internet her alanda olduğu gibi bu alanda da en büyük bilgi kaynağı diyebiliriz. Tabi internet olduğu için bilginin çok iyi süzgeçten geçirilmesi gerekmektedir. Elinizde bulunan eski eşyalar hakkında bilgi almak istiyor ya da değerleri konusunda yardıma ihtiyacınız varsa satis@antikamobilyalar.com adresine resimlerini atarak tarafımızdan ücretsiz şekilde yardım alabilirsiniz. Tamamen kendi tecrübelerimiz ile cevaplayacağımız için kesinlik olarak da görülmemesi gerekmektedir.

Antika Alan Yerler

Evinizde bulunan eski eşyaları satmak istediğinizde aklınıza hemen antika alanlar gelmektedir. Özellikle bu işi resmi ve bu alanda belgesi olan biriyle yaparsanız daha doğru bir yol izlemiş olursunuz. Fakat ülkemizde her alanda olduğu gibi bu alanda da işini hakkıyla yapmayan birçok işletme olduğu için kesinlikle ciddi bir araştırma yapmanızı öneriyoruz.

Çok kez rastladığımız durumların başında gelen konunun altını tekrar çizmek isteriz. Evinizin bir köşesinde duran ya da duvar asılı olan tablo çok yüksek değerlere sahip olabilmektedir. Örneğin evinizin duvarında asılı olan bir yağlı boya tablonun kirden dolayı sanatçının imzası kapanabiliyor. Bu durumda işi bilmeyen antika alan yerlere giderseniz size konu hakkında doğru bilgi veremeyeceği için çok değerli bir tablonun tarihte çürümesine neden olabilirsiniz.

Antika alan yerler hakkında bilgi sahibi olmanız için önceden yazdığımız makaleye göz atmanızı tavsiye ederiz.

Antika Mobilya Alanlar

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir