Art Nouveau stili

Art Nouveau Nedir ?

Art Nouveau akım döneminde bir baş kaldırı olarak görülmektedir. Çünkü geçmiş mobilya sanatlarını önemsemeyerek yoluna devam etmiştir. Bütün akımların bazı duyguları Art Nouveau görülmektedir. Art Nouveau akımında çiçekli işlemeler görülmektedir fakat bir barok yada rokoko tarzındaki gibi yoğun değildir. Yada bir XV Louis dönemindeki gibi mobilya ayaklarında işleme olur fakat bunlar geometrik ve eğrilsellik ile buluşmuştur.

Art Nouveau akımı aslında 1890-1920 yılları arasında başta Avrupa olmak üzere içlerinde ABD’li sanatcılarında olduğu kişiler tarafından oluşturulmuştur.

Art Nouveau Stil günümüzde aslında en yaygın kullanılan mobilya tarzlarından olmaktadır. Şuan günümüzde Avangard diye tabir edilen mobilyaların çoğu aslında Art Nouveau akım üzerinden ilerlemiştir.

Önceki dönemlerdeki ağır ve gösterişli eserlerin yerine Art Nouveau  daha sade ve narin eserler ortaya çıkmıştır.

Art Nouveau  Sanatının Öncüleri

Eugene Grasset
Emile Gale
Siegfried Sammuel Bing

Art Nouveau akımının ismi Siegfried Sammuel Bing tarafından açılan müzeden almaktadır. Art Nouveau  akımı ilk başlarda kraliyetler tarafından kabul görmediği için Bing kendi gibi düşünen sanatacıların eserlerini sergilemek için Paris’de L’Art Nouveau isimli bir sergi açmıştır ve akımın ismi burdan gelmektedir. İlk başlarda Art Nouveau akımını destekleyenler çok az olduğu için ve bu alanda sanatcılarda çekimser kaldığı için ilk dönemler çok yavaş ilerlemiş bir akımdır.

Fakat ilk sergiden katılımcıların mobilyaları çok beğenmesi ve yüksek fiyatlar ile alım yapması bu akıma olan ilgili geliştirdi ve akım 1900-1920 yılları arasında en parlak dönemini yaşamıştır.

Art Nouveau akımı 1900-1920 yılları arasında en parlak dönemini yaşasada 1905 yılından sonra Bing’in ölmesinden sonra Art Nouveau tarzda başarılı mobilyalar çıkmamayada başlamıştı.

Art Nouveau akımın en belirgin özellikleri arasında Kıvrımsal hatlar gelmektedir. İşleme ve motif olarak bu dönemde en sık olarak Drapeli Kadın Objeleri kullanılmıştır. Diğer figürler içinde kuğular, tavus kuşları ve fantastik figürler görülmektedir.

Art Nouveau döneminde en sık olarak Meşe, gül,zeytin,ıhlamur,sandal,maun ceviz ve tik ağacı kullanılmıştır. Art Nouveau  döneminde farklı olarak Armut ağacıda kullanılmıştır.

Art Nouveau  dönemi mobilyaları hakkında daha fazla bilgi olmak için sitemizin arama bölümünü kullanarak Art Nouveau  dönemine ait mobilyaları detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Art Nouveau  akımı aslında bir arayış akımı olmasına rağmen kendi çizgilerini belli etmektedir.

6 thoughts on “Art Nouveau stili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir