Barok Mobilya Sanatı

Barok Mobilya Sanatı ?

Sanat akımları arasında en popüler akımlardan bir tanesi Barok Dönem olmaktadır. Barok dönem 17-18.yüzyıllarda görülmüştür. Rönesans döneminin kapanması ile Barok Dönemi başlamıştır. Barok dönemi aslında Rönesans döneminden sonra geldiği için bu dönemde de yoğun ağaç işlemeciliği ve motifler görülmektedir. Fakat bu işlemeler Rönesans dönemindeki gibi sade ve düz çizgilerden oluşmuyordu. Barok Döneminde  ağaç işlemeleri bol, gösterişli ve aşırı kıvrımlı olarak göze çarpmaktadır.

Barok Dönemi ağaç işlemelerde en önem verilen unsurların başında renkler gelmiştir. Barok Dönemi  aslında bir nevi renklerin uyum dönemi ve kullanımı olarak bilinmektedir. Barok Dönemi mobilyalarda bazı yenilikler oluşmaya başlamıştır. Örneğin sandalyelerde minder kullanımı, arkalıklı ve kollu kanepe türleri yapılmaya başlanmıştır.

Barok Döneminde ceviz ağacı kullanılmıştır. Çoğunluk olarak işlemeler ve iskelet ceviz ağacından yapılmıştır.

Barok Sanatı Avrupa’nın bazı bölgelerinde Katolikliğin dinsel konularının simgesi olmuştur. Katolik dini yerlerde ağırlıklı olarak Barok Tarzı kullanılmıştır.

Barok Sanatı Mobilyaları tam anlayabilmek için mobilyaları detaylı bir şekilde inceleyerek öğrenebilirsiniz. Sitemizin arama bölümünü kullanarak barok mobilyalar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

8 thoughts on “Barok Mobilya Sanatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir