Feriköy Antika Pazarı

Feriköy’de Tarihi Yolculuk Yapmak

İstanbul’da yaşayanların en büyük şansları arasında tarihi dokusundan dolayı sürekli karşınıza sizi tarihte yolculuk yaptıracak bir eseri karşınıza çıkarma gelmektedir. Konu İstanbul ve tarih olduğu zaman ve antika eşyalara merakı olan biriyseniz ilk olarak ziyaret etmeniz gereken yerleri başında Feriköy antika pazarı gelmektedir. Aklınıza gelebilecek her türlü antika eşyayı bulabileceğiniz pazarda alıcı olarak değil bakmak için bile gitseniz emin olun saatlerce oradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Feriköy Antika Pazarında Kimler Antika Eşya Satıyor

Antika pazarı Feriköy’de sadece pazar günleri kurulmaktadır. Hafta içi antika alanlar satmak istedikleri antika eşyaları bu pazarda sergileyerek eşyaların yeni alıcılar ile buluşmasına imkan sağlıyorlar. Feriköy antika pazarında eşya satanlar genelde antikacı dükkanı olanlar ve ikinci el eş alan yerlerdir. Feriköy antika pazarında koleksiyoner olarak antika satan kişiler genelde satıcı konumunda olmak yerine alıcı konumunda olmaktadır. Çünkü pazarda çok değerli antikalar bile çok uygun fiyatlar karşılığında satılabilmektedir.

Feriköy antika pazarında gezerken;

“Geçenlerde her hafta pazarları yaptığım gibi feriköy antika pazarını ziyaret etmeye gittim. Aklımda almayı düşündüğüm herhangi bir eşya yok fakat ufak da olsa bir parça antika almadan pazardan çıkmayacağıma emindim. Antika pazarının içinde 2-3 saatlik bir gezinti sonunda  katılmış olduğum müzayedede çok yüksek fiyata alıcı bulan tarihi gramofonun aynısını görünce biraz heycanlandım sonra heycanımı gizlemek için bir iki tur daha attıktan sonra tekrar tezgahın önüne geldim. Heyecanımın geçmesinin beklememin sebebi, çok heyecanlı bir şekilde fiyatını sorsaydım antika satıcısı bunu anlar ve fiyatı yüksek söyleyebilirdi. İyi bir pazarlık ile müzayedede alamadığım antika gramofonu Feriköy antika pazarı sayesinde çok uygun bir fiyata satın aldım ve koleksiyonuma yeni bir parça daha eklemiş oldum.”

Yukarıda bahsettiğim konu aslında birazda şans ile ilgili olmaktadır. Çünkü feriköy antika pazarında bütün antikalar ucuz diye bir kanı oluşması doğru değildir. Pazarda alışveriş yapmadan önce kesinlikle sağlam bir pazarlık yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Feriköy Antika Pazarı Neden Duyulmuyor

Aslında ülkemizin turist çekmek için kullanması gereken kanalların başında feriköy antika pazarı gelmesi gerekir. Çünkü Avrupa’da bu tür pazarlar dünyanın her yerinden ziyaretci akını çekmektedir ve ciddi bir ekonomik aktivite olmaktadır. Fakat ülkemizde birçok antika pazarı bulunmasına rağmen başarılı bir şekilde tanıtımları yapılmadığı için sadece ülkemizde antika eşyalar ile uğraşan kişiler tarafından bilinmektedir. Türkiye’nin birçok ilinde yaşayan kişiler bile feriköy antika pazarı varlığını bilmiyordur diyebiliriz.

Pazarda Satış Yapanların Tanıtıma Etkisi

Ne yazık ki antika pazarında satış yapan kişilerinde tanıtıma katkısı olması gerekmektedir. Özellikle teknolojini çağının nirvanasında olduğumuz dönemlerde bu tür antika satan kişilerin internetin ve sosyal ağların gücünün sonuna kadar kullanması gerekmektedir. İnternette paylaştığınız bir fotoğrafın binlerce kişiye ulaşma şansı olmasından dolayı antika satanların bu tür etkinliklerin avantajları kullanması gerekmektedir.

Feriköy Antika Pazarına Nasıl Gidilir?

İstanbul’u çok bilmenize gerek olmayan bir adresi bulunmaktadır. Hacıosman – Yenikapı metrosuna binip Osmanbey duruğında indiğinizde 15 dakikalık yürüme mesafesi ile feriköy antika pazarına gidebilirsiniz. Kime sorsanız size adresi gösterecektir. Hatta herkeste artık akıllı telefon olduğu için durağa geldikten sonra navigasyona feriköy antika pazarı yazın zaten sizi yürüyerek bile adrese ulaştıracaktır. Pazar sabah 09.00 gibi açılıyor ve 18.00’a kadar ziyarete açıktır. Özellikle yaz dönemlerinde 20.00’a kadar açık kalabiliyor. Antika pazarının bir güzel özelliği de orada seyyar olarak ev yemekleri satan tezgahlardan bir şeyler atıştırmak olmaktadır. Pazarın en meşhuru gözlemedir diyebiliriz.

Yazar: admin

4 thoughts on “Feriköy Antika Pazarı

  Serap Yıldırım

  (14 Kasım 2016 - 10:33)

  Feriköy antika pazarı en büyük pazar etkinliğimiz arasındadır. Hatta benim 6 yaşındaki kızım bile her pazar buraya gelmek istiyor. Orada satış yapan kişilerinde değerli insanlar olduğunu düşünüyorum

  Buşra Açıkgöz

  (14 Kasım 2016 - 10:58)

  Feriköy antika pazarı çok sevdiğim yerlerin başında geliyor. Her gittiğimde ufakda olsa birşey alırım. Ama satıcıların ilk önce yüksek fiyat çekip sonra pazarlık yapmaya çalışması çok canımı sıkıyor. Neden böyle yapıyorsunuz.
  Bende soruyorum geçiyorum o yüzde

  Selami Yılmaz

  (14 Kasım 2016 - 11:00)

  Pazar kahvaltılarını feriköy antika pazarında yapıyorum. Eşsiz bir gözleme yedikten sonra en az 4-5 saat tek tek bütün satıcıları dolaşırım. Ufak tefek birşey mutlaka alıyorum. Çok güzel bir etkinlik.

  […] genelde 1940 ve sonrasına ait antika fotoğraf makineleri bulunmaktadır. Özellikle feriköy antika pazarı gibi yerlerde bu tarihlere ait fotoğraf makinelerini çok rahat […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir