İstanbul Müzayede

İstanbul Müzayede Etkinlikleri

Antika sevdalıları ve bu alanda ticaret yapan kişilerin antika eşya sahibi olmak için izledikleri ilk yol her zaman müzayedeler olmuştur. Özellikle antikaların değerlerinin tespiti ve tarihleri hakkında doğru bilgiler verilmesinden dolayı müzayedeler her zaman antikacılar tarafından ilgi odağı olmaktadır. Antika toplamak için izlenen diğer yollar genelde antika eşya alanlar üzerinden yapılan ticaretler olmaktadır. Bu yazımıda antika müzeyede etkinlikleri hakkında merak edilen bazı soruları sizler için cevapladık. Türkiye’de antika müzayedeleri genelde İstanbul’da yapılmaktadır. Özellikle antikacıların İstanbul’da çok olmasından dolayı merkez konumda bulunmaktadır. Fakat internetin gelişmesi ve artık her alanda kullanılmasından dolayı internet üzerinden de antika müzayedeleri yapılabilmektedir. Müzayedeler mezatlar ile karıştırılmaması gerekmektedir. Mezatlarda aynı müzayedeler gibi açık arttırma usulü yapılmaktadır, fakat kuralları daha serbest ve genelde çoğu mezatta herhangi bir depozito ya da teminat bırakmanıza gerek olmamaktadır. Müzayedeler ise genelde katılım öncesi belli bir depozito yatırmak gerekmektedir.

Antika Müzayedelere Katılım Koşulları

Müzayedeler genelde aynı kurallar çerçevesinden yapılyor olsada müzayede yapan firmaya göre bazı değişik kurallar olabilmektedir. Genel olarak en çok bilinmesi ve kabul gören müzayede katılım koşulları arasında;

 • Müzayede düzenleyen firmalar genelde aracı kurum poziyonunda olmaktadır. İstanbul müzayede etkinlikleri arasında yapılan müzayedelerin %99’u aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır.
 • Gerek internet üzerinden gerekse önceden belirlenmiş bir mekanda yapılacak müzayedelerde satılması planlanan bütün eserler müzayede gününden (30-40 gün) önce gerek internet üzerinden gerekse kataloglar ile teşhir edildiğinden dolayı satıştaki bütün eserler alıcılar tarafından daha önce incelenmiş olarak kabul görmektedir. Alım yaptıktan sonra katalogta belirtilenin ya da satış esnasında belirtilen durumların dışında olumsuz bir durum olmaması durumunda satış işlemleri iptal edilmemektedir. Müzayede firmaları aracı firmalar olduğundan dolayı eser hakkında verilen bilgiler için sorumluluk kabul etmemektedir. Fakat bu konuda titiz çalışma yapıldığından dolayı genelde eserler hakkında doğru bilgiler bulunmaktadır.
 • Bazı müzayede firmaları antika eşyaların hepsini “Haliyle” satış tekniği ile sunduğundan dolayı satış işlemi yapıldıktan sonra kesinlikle hiçbir sebepten ötürü iade yada iptal işlemi yapmamaktadır.
 • Antika müzayedeleri genelde farklı antika eşya sahiplerinin eserlerini müzayede firmasına teslim etmesi ile başlar. Satışa sunulan eserin herhangi bir satış yasağı ya da kanunlar nezdinde sakıncalı bir durumu bulunuyor ise satıştan kesinlikle antika eşyayı müzayedeye getiren kişi sorumlu olmaktadır.
 • Çok nadir yaşansa da bazı müzeyede firmaları davetli konusunda seçim yapabilmektedir.
 • Müzayedeyi sunan Münadinin belirttiği özellikler son bilgi olarak kabul edilmektedir.
 • Müzayedeye katılmadan önce başvuru yaparak bayrak sahibi olunması gerekmektedir. Müzayede katılım sözleşmesi imzalandıktan sonra arttırmalara katılabilirsiniz. Bu katılım için müzayede firmalarının farklı ölçeklerde teminat talepleri olabilmektedir.
 • Müzayede sırasında arttırmaya katılmak (Pey vermek) için bayrağı kaldırmak yeterli olmaktadır. Verilen teklifler geri alınmamaktadır.
 • Müzayede başlamadan önce eserlerin başlangıç fiyatları kataloglar üzerinde belirtilmekte ve en az arttırma miktarıda bu tür teşhir kataloglarında belli olmaktadır.
 • Müzayedelerde 12.000 TL ve üzerinde bir eser alınması durumunda yasalarda belirtilen kanunlar çerçevesinde kimlik tespiti yapılmaktadır.
 • Müzayedeyi yapan firmanın komisyonu müzayedelere göre değişiklik göstermekle beraber genelde %15 olarak belirtilmektedir. Yani alıcının teklif verdiği antika eşya ona kalması durumunda Eserin fiyatı+ %15 müzayede düzenleyen firmanın komisyonu + KDV şeklinde toplam fiyat ödemesi gerekmektedir.

İstanbul Müzayede Atmosferi

Eğer maddi değeri yüksek eserlerin sergilendiği bir müzayede olacaksa ortamın havası biraz donuk geçmektedir. Hem eserlerin ağırlığı hem de davetlilerin ağırlığından dolayı biraz sıkıcı bir ortam olabilmektedir. Müzayedelerde asıl önemli olan müzayedeyi düzenleyen firmanın sergilediği tavır olmaktadır.

Müzayede Tarihleri

antikamobilyalar.com olarak düzenlenecek müzayedeleri sitemiz üzerinden önceden haber veriyoruz. Genelde müzayedeler hakkında paylaşılan bütün bilgileri ve satışa sunulacak eserler hakkında bilgimizin yettiği düzeyde açıklamalarda yapılmaktadır.

Yazar: admin

1 thought on “İstanbul Müzayede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir