Online Müzayede Siteleri

Online Müzayede

Ülkemizde özellikle son 5 sene içinde antika mobilyalara olan ilginin arttığı görülmektedir. Bu ilginin artmasındaki en büyük etkenlerin başında İnternet kullanımının artması ve İnternet üzerinden satış yapan ticaret sitelerinin daha aktif olması rol oynamaktadır. Bu yazımızda online müzayede siteleri üzerinden nasıl alış veriş yapacağımız hakkında sizlere faydalı olacağına inandığımız bilgileri paylaştık.

Online Siteler Güvenilir Mi?

İnternet kullanımını hayatımızı kolaylaştırdığı gibi birçok yeni riskleri de beraberinde getirmektedir. Özellikle güvenliği olmayan web siteleri üzerinden yapacağınız alışveriş sonrası ciddi ekonomikl zararlar görme ihtimaliniz bulunmaktadır. İnternet siteleri üzerinden online müzayedelere katılmadan önce kesinlik siteyi internette kısa bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Müzayede yapan firmalar genelde isimleri bilinen ve sürekli aynı firmalar olduğu için hiç duymadığınız bir firmadan alışveriş yapmadan önce mutlaka araştırma yapmanız gerekmektedir.

Nasıl Alışveriş Yapılıyor?

Online müzayede siteleri iki şekilde çalışmaktadır. İlk olarak müzayede firması antikacıların getirmiş olduğu eserleri toplayarak gerekli incelemeleri yaptıktan sonra müzayedeye çıkartmaktadır ve satış fiyatı üzerinden de %15-20 oranında komisyon almaktadır.

Yani;

Sizin 2.000 TL verip kazandığınız ürün kasa da ödeme yaptığınız durumun 2.000 TL+ 400 (%20 üzerinden ) 2.400 TL olarak ödeme yapacaksınız.

Online müzayedelerde bir diğer seçenek ise antikacı ya da koleksiyonerlerin kendi ürünlerini firmanın web sitesi üzerinden satış başlatmasıdır. Bu tür müzayedelerde müzayede firması işin sadece organizasyonu kısmından sorumludur. Yani alacağınız ürünlerde herhangi bir sorun olması durumunda müzayede firması herhangi bir sorumluluk içinde bulunmaz. Fakat komisyon oranı yine %15-20 arasında olmaktadır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir