Tarihi Ev Eşyaları

Tarihi Ev Eşyaları İle Gelen Dekorasyon

Sitemiz üzerinde sürekli antika eşyalar hakkında bilgiler paylaşarak bu kültürün yayılmasını istiyoruz. Bu yazımızda eski dönemlerde evlerde en çok kullanılan antika eşyalar hakkında faydalı olacağına inandığımız makale hazırladık.

Antika mobilya konusu olduğu zaman akla her zaman sehpa, komodin ve koltuk gibi genel antika eşyalar gelmektedir. Fakat özellikle Türkiye’nin tarihi düşünüldüğünde ve son 200 yıl olarak değerlendirme yapıldığında aslında ülkemizin sıkıntılı süreçlerde olmasından dolayı ne yazık ki halkın çoğunluğunun maddi gücü çok düşük olduğundan ülkemizde antika eşya bolca denilecek düzeyde olmamaktadır.

Eski dönemlerde evlerde en çok kullanılan eşyalar

 • Sandıklar
 • Koltuk, yatak ve yemek takımları
 • Mutfak ürünler (Güğüm, tencere ve tava gibi)
 • Radyolar
 • Duvar saatleri (Özellikle ayaklı olan duvar saatleri günümüzde en çok ilgi gören tarihi ev eşyaları arasında bulunmaktadır. Çünkü çok başarılı dekorasyon örnekleri oluşturmaya imkan sağlamaktadır)
 • Dikiş Makineleri
 • Halı ve kilimler

Bu belirttiğimiz tarihi ev eşyaları en çok denk gelinen ürünler olmaktadır. Bunların dışında tarihi tekstil makinelerinden birçok araç gerece kadar farklı ürünlerde denk gelebilmektedir.

Tarihi Ev Eşyaları Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Bu alanda meraklı olan kişiler ya da evinde tarihi bir obje kullanarak dekorasyon yapmak isteyenlerin tarihi ev eşyaları alırken bazı konulara dikkat etmesi gerekmektedir.

 • Alacağınız eşyanın kesinlikle tarihi geçmişi olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle son yıllarda eskitme mobilya tekniği kullanılarak 20-30 yıllık eski eşyaları 70-80 yıllık tarihi ev eşyası olarak satmaya çalışıyorlar. Bu alanda tecrübeniz bulunmuyorsa çok iyi bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz
 • Antika eşya merakı başlayan kişiler ilk başlarda önlerine gelen her şeyi almak isterler ve zamanla ilgisizlik başladığında topladıkları eşyalar yığın şekline gelebilmektedir. Bu sebepten dolayı kesinlikle ilginiz olan ve sizi hem toplarken hem de incelerken memnun edecek tarihi ev eşyaları ile uğraşmanızı tavsiye ederiz.
 • Alacağını antika eşyanın üzerinde herhangi bir tamir yapıldığı konusunda da detaylı bilgi almanız gerekmektedir. Ülkemizde her işte olduğu gibi antika eşya tamiri konusunda da işini hakkıyla yapmayan birçok yer bulunmaktadır.
 • Antika halı ya da kilim gibi tarihi ev eşyaları alacak kişilerin kesinlikle ipliklerinin durumunu kontrol etmesi gerekmektedir. Çünkü iplikler eğer çürümeye başlamış ise tamiri çok zor olmaktadır ve çok kolay deforme olabilmektedir.

Tarihi Ev Eşyaları Satan Yerler

Evinizin bir köşesinde antika eşya olmasını ya da bu alanda koleksiyon yapmak istiyorsanız internet üzerinden arama yapmak en kolay yollar arasında olmaktadır. Fakat bu alanda bilginiz yok ise ilk zamanlar doğru antikaları almak ve bu alanda bilgi sahibi olmak için antika eşya alanlar ile diyalog içinde olmanızı tavsiye ederiz. Özellikle antika alanlar bu işin ticaretini yaptığı için alım – satım konusunda da size nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgiler verecektir.

Tarihi Ev Eşyaları Fiyatları

Tarihi eşyaların fiyatlandırılması tamamen satıcının biraz keyfine kalmıştır. Aynı eşyanın farklı satıcılarda çok farklı fiyatlara satıldığı görülebilmektedir. Antika eşya almadan önce pazarlık yapma yeteneğinizi geliştirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü almak istediğiniz tarihi ev eşyaları çok başarılı bir pazarlık ile ilk fiyatından çok düşük fiyatlara alma imkanınız bulunmaktadır.

Antikamobilyalar.com olarak tarihi ev eşyaları konusunda almak istediğiniz ürünü ya da aradığınız ürünü iletişim bilgilerimizden bize ulaştırırsanız ücretsiz olarak bilgimizin yettiği oranda sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Özellikle fiyat konusunda ve tarihi geçmişi hakkında sizlere yardımcı olabiliriz.

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir