Victoria Dönemi

Victorian Mobilyalar

Victorian tarzı mobilyalar aslında günümüzde Counrty tarz diye bilinen mobilyalar olmaktadır. Ne yazık ki günümüzde bir çok farklı akıp mobilya uslübu olsada yanlış bilgilendirmelerden dolayı genelleme yapılarak Victorian tarzı diyebiliyoruz. Bir rokoko yada Barok tarzı yoğrulmuş bir mobilya bile günümüzde Victorian mobilya denilmektedir.

Victorian dönemi önceki dönemlere kıyasla sanayinin daha ön planda olduğu bir dönemde Büyük Britanya’da 1837-1901 yılları arasında kendini göstermiştir.

Victorian döneminde kullanılan ağaç türleri

  • Maun
  • Gül
  • Ceviz

Ağır işlemelerin ve motiflemeler bu dönemde de görülmektedir. Fakat bu süslemeler bir rokoko yada barok tarzı değildir.

Victorian Stil mobilyalarda aslında oyma ile uyumlu kumaşlar kullanılmaktadır. Sanayi devrimi ile oluştuğu için kumaş kullanımı bu dönemde çok çeşitli ve en gösterişli olarak bilinmektedir.

Victorian Stil mobilyalar biraz daha kraliyet aileleri tarafından tercih edilmiştir.  Victorian dönemi bir nevi rokoko ve barok tarzının sanayileşme ile modernize edilmiş hali olarak yorumlanmaktadır. Günümüzde kullanılan tarzların başında gelmektedir. Fakat Victorian stilde dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlar uzun süreçli kavisli kemer işlemeler, Karmaşık şekilli döşeme kumaşları ve abartılı oymacılık dikkat çekmektedir.

Victorian dönemini daha iyi anlamak için sitemizin arama bölümünden Victorian dönemine ait mobilyaları görebilirsiniz.

 

3 thoughts on “Victoria Dönemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir