XV Louis stili

XV Louis Stil

 

Antikamobilyalar.com olarak XV Louis Stil hakkında bilgi amaçlı bir yazıdır. Farklı kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır.

Fransız Stili olarak çıkan akım 1723-1774 yılları arasında etkin bir biçimde kullanılmıştır. XV Louis Stil akım kullanıldığı dönemlerde etkin olarak genelde Salon mobilyalarında ve oturma gruplarında kullanılmıştır. Bazı kaynaklarda XV Louis Stil mobilya akımı Rokoko olarakda adlandırılmaktadır. Fakat gerçek Rokoko ile XV Louis Stil akımı biraz farklıdır. Yazımızın detaylarında bunlarıda belirtecez.

XV Louis Stil mobilya Antika Mobilya sınıflarında en değerli sınıflardan olmaktadır. Çünkü estetik ve ergonomik olarak en başarılı mobilya akımları içerisinde yer almaktadır.

XV Louis Stil mobilyalar yakın zamanda ülkemizde de kullanılmaktadır. Fakat modern teknoloji ilse birleştirilen XV Louis Stil mobilyalar çok başarılı olduğu söylenemez.

Ülkemizde uyanık mobilya firmaları XV Louis Stil ismini kullanarak sıradan İngiliz mobilya tarzlarını insanlara satmak istemektedir.

XV Louis Stil Mobilyasının Özellikleri

XV Louis Stil mobilyanın en belirgin özellikleri arasında oyma ve kakma süslemeler çok bariz şekilde gösterilmektedir. XV Louis Stil akımda bu oymaların birbirleri ile uyumu bu akımın gelişmesini sağlamıştır.

XV Louis Stil Mobilyalarda Renk olarak  koyu ve açık renkler kullanılmıştır. XV Louis Stil en belirgin kullanılan renk

 • Maun
 • Ceviz
 • Abanoz
 • Aurire
 • Gün

XV Louis Stil mobilyalarda ağaç işlemenin yanında Bronz ve prinç kullanarak yapılan başarılı örneklerde bulunmaktadır. XV Louis Stil anlamak için bakmamız gereken etkenlerin başında süslemelerin zarif ve estetik olması gerektiğidir. Kaba oylama süslemeleri XV Louis Stil görülmemektedir.

XV Louis Stil Mobilyalarda kullanılan süslemeler 

 • Kartuşlar
 • Çiçek demetleri
 • Çiçek sepetleri
 • Deniz Kabuğu
 • Güvercinler

XV Louis Stil Mobilyaların kullanılan ağaç türleri arasında en sık ve bu dönem ile özdeşleşen Ceviz, Maun, Ihlamur va kayın ağacı kullanılmıştır.

XV Louis Stil dönemde altın varak süslemede kendini göstermektedir.

XV Louis Stil mobilyaları genelde ayak tasarımları Kabriyal olarak tanımlanmaktadır. XV Louis Stil gerçek ve doğru bir antika mobilya olduğunu anlamak için Ayakların tabana basan bölümlerinde dışa doğru çıkıntılı oymalar yada koç boynuzu şeklinde oymalar bulunmaktadır.

XV Louis Stil koltuklarında ön ayaklarında genelde çiçek oymacılığı çok görülmektedir. XV Louis Stil Koltuk ve sandalyelerin kolçak bölümlerinde döşeme kaplaması görülmektedir. Dirseklerin koyulduğu yerlerde döşeme kaplaması uygulaması bu dönemde çok sık kullanılmıştır.

XV Louis Stil en önemli özellikleri arasında çok sağlam bir iskelet yapısı olması ile bilinirler. XV Louis Stil kanepelerde çoğunluk olarak 8 ayak kullanılmıştır.

XV Louis Stil genelde Salon grupları ve oturma gruplarında kullanılmış olmasına rağmen çok başarılı yatak odası takımları da bu dönemde üretilmiştir. XV Louis Stil yatak odası takımlarında gösterilen narin mobilya işlemeciliği döemin moda olmasına çok etki etmiştir.

XV Louis Stil mobilyaların dolap ve büfe gibi eşyalarında kapakların iç bükey ve dışa kavisli olması bu dönemin en belirgin özellikleri arasında bulunmaktadır.

XV Louis Stil mobilyaların masa gruplarında ise ağaç oymacılığı ile yapılan süslemeler önemli bir tutmaktadır.

XV Louis Stil mobilyalarda dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında da mobilya ayakları gelmektedir.

XV Louis Stil mobilyaların ayakları 2 farklı modelde üretilmektedir.

Kesikli üretim ve Seri Üretim olarak 2 tür bulunmaktadır. Bu dönemde en değerli olanları Kesikli üretim ile üretilenlar olmaktadır.

Yazımızda XV Louis Stil mobilyalar ahşap oymaya önem verildiğini açıklamıştık. XV Louis Stil oymaların nasıl yapıldığını merak edenler için bilgi olacak

XV Louis Stil Mobilyalar

 • Oyma
 • Kakma
 • Lambri
 • Varak
 • Girland
 • Kartuş
 • Palment

Bu modelleri Mobilya İşleme hakkında yazımızdan detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

XV Louis Stil mobilya hakkında özet olarak toplamak gerekirse

XV Louis Stil üretiminde başta ceviz ve maun ağacı kullanılmaktadır. Kayın malzemesinin bu dönemde kaplama olarak kullanıldığı görülmektedir.

XV Louis Stil en belirgin özelliği olarak dediğimiz ayaklarındaki işlemeler bu dönemim en belirgin özellikleridir.

XV Louis Stil Mobilya Resimleri

Resimlerde de görüldüğü gibi işlemelerin narinliği ve ayaklardaki dış bükey oymalar dikkat çekmektedir.

 

 

21 thoughts on “XV Louis stili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir