Gümüş Alanlar

Gümüş Antikalar Herkesi Etkiliyor

Antika eşyalar arasında gümüş olanların yeri her zaman ayrı bir öneme sahiptir. Belki iddialı bir laf olacak ama estetik ve ustalık sanatları olarak değerlendirildiğinde maddi değer olarak düşünülmezse gümüş antikalar geçmiş dönemlerin altın antikalarını bile gölgede bırakacak gösterişe sahiptirler. Bu yazımızda bize en çok gelen sorular arasında olan “gümüşlerimizi nereye satabiliriz?” sorusuna cevap olacağına inandığımız faydalı bir yazı hazırladık.

Gümüşlerimizi Nereye Satalım.

Türkiye’de son dönemlerde antikalara olan ilginin her geçen gün artmasından dolayı antika alanlar ve gümüş alanlar da her geçen gün artmaya devam etmektedir. Fakat elinizdeki gümüş antikaları satmak istediğinizde ne yazık ki alacak yer manevi ya da tarihi değerinden ziyade gümüş olarak ağırlığına bakarak değer biçmektedir. Fakat elinizdeki gümüş antika döneminin önemli bir eşyası ya da çok ünlü bir ustanın elinden çıkmış ise gümüş ağırlığının çok daha fazlasına alıcı bulma imkanınız bulunmaktadır.

Gümüş antikalarınızı satmadan önce eğer tarihi değeri olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bu alanda uzman birisi tarafından fikir almanızı tavsiye ederiz. Ne yazık ki sadece gümüş ağırlığı üzerinden sattığınız antika eşyalarınız eritmeye giderek tarihin sayfalarında yok olabilmektedir. Konumuzu pekiştirmek için ziyaretcilerimizden bize gelen bir gümüş aynanın hikayesini anlatmak isteriz.

Mesajı yollayan: Zeliha Pekuysal (Bize anlattığı konuyu yazımıza eklediğimizden haberi vardır)

Zeliha hanım elinde bulunan gümüş çerçeveli aynasını satmak istediği için gümüş alanlar üzerinden değerlendirme yapmak istemiş ve İstanbul’da bu işi yapan 5 dükkan ile görüştüğünü bildirdi. Görüştüğü bütün dükkanlar antika gümüşün tarihi geçmişini sormak yerine sadece kaç gram geldiğini sorarak bedel söylemişler. Zeliha hanımın anlattığına göre bütün dükkanlar değer olarak ortalama aynı rakamları verdiğini açıkladı. Tam satmaya karar verirken antikamobilyalar.com üzerinden bizimle irtibata geçerek ürünü hakkında fikir verip veremeyeceğimizi sordu. Antika gümüş aynanın resimlerini bize gönderdiğinde Türkiye’de çok nadir olabilecek ve sadece bir örneğinin şuan Harbiye Askeri müzesinde bulunan bir ayna olduğunu fark ettik ve Zeliha hanıma durumu anlattık. Normalde bilinçsiz bir şekilde sadece gümüş ağırlığına satmış olsaydı hem bir tarih yok olacaktı hem de maddi olarak çok değerli bir eşyayı çok ucuza satmış olacaktır.

Gümüş Alanlar

Yukarıda anlattığımız hikaye çerçevesinde düşünürsek Türkiye’de gümüş alanlar çoğunlukla sadece eşyaların gümüş ağırlığı üzerinde satın alımı yapmakta bazı durumlarda da çok bariz bir şekilde işçiliğini belli eden antika gümüşleri almak isterler. Fakat gümüş ağırlığının dışında Türkiye’de gümüş işçiliği çok yüksek seviyede olan antika eşyalar bulunmaktadır. Özellikle Türkiye’de 1800’lü yıllara ait gümüş ustaları tarafından yapılmış çok değerli antika eşyalar bulunmaktadır.

Gümüşlerinizi Satmadan Önce

Elinizdeki gümüş eşyaları satmadan önce kesinlikle kısa da olsa internet üzerinden araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. satis@antikamobilyalar.com adresine gümüş antikanın resmini ve bilgilerini gönderirseniz elimizden ve bilgimizin yettiği kadar değeri hakkında yardımcı olmaya çalışırız. Antikalarınızı direk gümüş alanlar üzerinden satmadan önce araştırma yaparak satmanız daha avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

Gümüş Antikalar Her Evde Olabilmektedir

Türkiye’de antika eşyalar birçok evde bulabilmektedir. Fakat gümüş antikalar normal mobilyalara göre çok daha fazla görülebilmektedir. Çünkü eski dönemlerde her evlenen kişinin maddi gücü olmasa da mutlaka gümüş bir yemek takımı ya da şekerlik gibi bir eşya bulunurdu. Bu sebepten dolayı ikinci el gümüş trafiği ülkemizde çok yoğun olmaktadır.

Günümüzde gümüş eşyalar geçmiş dönemlerdekilere göre kıyaslandığında ne yazık ki her alanda olduğu gibi eski kalitelere eş olacak değerde eşya çok az bulunmaktadır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir