Antika Saatler

Antika Saat Almak İstiyorum

Antika eşyalar arasında en çok ilgi görenler hiç şüphesiz saatler olmaktadır. Günümüzde mobil cihazlar saate olan ilginin yerini azalttı dediğimiz zaman sürekli tepki çekiyoruz ama belli bir kesim dışında artık saate ilgi kalmamıştır. Fakat geçmiş dönemlerde maddi durumu iyi olsun kötü olsun herkesin mutlaka bir tane saati olurdu. 1930’lu yıllarda yaşamış bir dedeniz olduğunu düşündüğümüzde ondan size kalmış bir saat olması çok yüksek ihtimal olduğundan dolayı antika saatler bu pazarda çok bulunmakta ve çok ilgi görmektedir. Bu yazımızda antika saatler hakkında faydalı olacağına inandığımız bilgileri sizlerle paylaştık. Bir diğer yazımızı antika masa saatleri üzerine hazırlayacağınız. Yazımızın sonunda referans siteden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Antika Saatlerin Değeri Nasıl Anlaşılır

İlk olarak yaş faktörü her antikada olduğu gibi saatlerde de etkili bir unsur olmaktadır. Fakat çalışan antikalar (Mekanik antika) sınıfında olmasından dolayı yaşının getirmiş olduğu yorgunluk ile durumunun nasıl olduğu ve geçirdiği tamiratlarda değer belirlemede etkili olabilmektedir. Özellikle 1950 ve öncesi antika saatlerin günümüze kadar bakım veya tamir yapılmadan çalışması çok zor bir ihtimal olarak görülmektedir. Türkiye’de antika saat denildiğinde akla hemen Tren kabartmalı köstekli saatler gelmektedir.

Şimendiferli Köstekli Saatler

Türkiye’de köstekli saat dediğinizde akla hemen tren figürü olan olan TCDD saatleri gelmektedir. Bu saatler 1950 öncesi çok sık kullanılmıştır. O dönemlerde ulaşımın en büyük yükünü trenler karşıladığı için trenlerini önemini vurgulamak için bu tür etkinlikler vurgulanmıştır. Tabi bu tren logolu köstekli saatlerin günümüze kadar kendinden söz ettirmesinin sebebi döneminde onları havalı şekilde kullanan görevlilerde olmuştur. Düşünün İstasyonda tren bekliyorsunuz, İstasyon şefi o dönemlerin en önemli kişileri arasında olduğu için herkes onu izlemektedir. Cebinden çıkarttığı köstekli saatine bakar ve düdüğünü çalarak trene kalkış talimatı verir. Belki bu kısa anlatım yeni nesil için bir şey ifade etmeyecektir ama 50 yaşını aşmış aile bireyiniz bulunuyorsa ona sorun mutlaka bir anısını bulunmaktadır.

Antika Saatlerin Piyasası

Yazımızın başında da dediğimiz gibi antika eşyalar arasında en çok ilgi gören sınıf olmasından dolayı çok hareketli alım – satım grafiği bulunmaktadır. Özellikle hakiki gümüş ve altın kasalı antika saatler ciddi fiyatlar ile satılabilmektedir. Antika saatlerin değerinde markanın çok önemli etkisi bulunmaktadır. En çok tercih edilen antika saat markaları arasında;

  • Zenith
  • Omega
  • Longines
  • Singer
  • Serkisof ( O dönemlerde en uygun bütçeli ama kaliteli saat markası olarak bilinir)

Antika Saat Almak İstiyorum

Ziyaretcilerimizden bizlere en çok gelen soruların başında geldiği için bu konuya da açıklama yapmak isteriz. Antika saat almak için en kolay yol İnternet üzerinden yapılan açık arttırma siteleridir. Fakat bu tür yerlerden alacağınız ürünü önceden görme imkanınız olmadığı için nasıl bir ürün aldığınızı çok iyi analiz etmenizi tavsiye ederiz. Antika saat almak isteyenlerin tercihi her zaman antika alan yerler üzerinden yapılmaktadır. Bu tür yerlerde satış ile ilgili kişilerin genelde konular hakkında bilgisi olmasından dolayı alacağınız ürün hakkında özet şeklinde bilgi alabilirsiniz.

Antika saat almadan önce mutlaka konu hakkında biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. En azından hangi tarih aralığı ve markaların değerli olduğu  gibi konularda biraz bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz. Bir diğer dikkat edilecek konuların başında da antika saatin geçirmiş olduğu bakımları anlamaktadır. Eğer bu aladan profesyonel değilseniz muhtemel bakarak anlayamazsınız. Çok değerli kasası olan antika saatin tamiri sırasında doğru işlem yapılmadıysa değerinde çok ciddi düşüş olabilmektedir. Bu sebepten eğer yüksek fiyatlar vererek antika saat almayı düşünüyorsanız kesinlikle uzman birinden destek isteyiniz.

Antika Masa Saatleri

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir